Az akupresszúra eredetei az ősi Kínába nyúlnak vissza, alapelve szerint a testet keresztül-kasul behálózza egy energiarendszer (mely az ér-, illetve nyirokrendszerhez hasonló). Ezt a hálózatot különböző nyomópontokon keresztül lehet elérni, és stimulálni, vagyis, bizonyos pontok nyomkodásával, masszírozásával javíthatjuk az energiaáramlást. Az energiaáramlás serkentésére azért is lehet szükség, mert a betegségeket (az akupresszúra elvei szerint) különböző blokkok, vagy éppen az „energiacsatornák” leszűkülése okozza. Az energiapontok óvatos nyomásával az egyes szervek működését is stimulálhatjuk.
Bár az akupresszúra tökéletes elsajátításához hosszú évekre és speciális oktatásra van szükség, gyorssegélyként mi magunk is alkalmazhatjuk otthon. Ehhez csak néhány fontosabb pont helyét kell meghatározni, és azokat masszírozni, nyomkodni, óvatosan csipkedni vagy ütögetni. Természetesen, ettől a módszertől nem szabad csodát várni, különösen, ha saját magunknak csináljuk, ugyanakkor kiegészítője lehet a hagyományos terápiáknak.
Lássunk néhány viszonylag könnyen megtalálható pontot, melyek stimulálásával sikeresen enyhíthetjük a leggyakoribb panaszokat!
A Feng Chi pont a tarkónál található. Kulcsoljuk össze az ujjainkat, és tegyük a kezeinket a fejünk hátsó részére. Így a hüvelykujjunk a koponya alsó részénél egy kis bemélyedésnél, a nyakunk közepétől néhány centire lesz. A pontokat a hüvelykujjunkkal masszírozhatjuk, nyomkodhatjuk. Ez a pont segíthet a fejfájás enyhítésében, szellemileg felfrissít, emellett az allergia, a megfázás és az influenza tüneteit is csökkenti. A Jian Jing pont a vállunknál helyezkedik el, és a váll-, nyak- és fejfájás enyhítésére szolgál a stimulálása. Hajtsuk előre a fejünket, majd tapintsuk ki a gerinc tetején található kitüremkedő részt. Vigyük a kezeinket két oldalra, a vállak felé. Az akupresszúrás pont nagyjából félúton található. A középső vagy a gyűrűs ujjunkkal masszírozzuk.
A Hoku pontot a stressz és a szorongás csökkentésére, a fej-, fog- és arcüregi fájdalmak enyhítésére alkalmazhatjuk. Ez a pont a kezünkön, a hüvelyk- és a mutatóujj közötti puha részen, a csontok között található.
A Nei Guan pontot , mely az alkaron található, a különböző gyomorbántalmak, hasfájás, hányinger, tengeribetegség, rosszullét és az azokkal összefüggő fejfájás enyhítésére alkalmazhatjuk. Tartsuk a kezünket tenyérrel felfelé, majd tegyük a másik kezünk középső három ujját a csuklónkra. Helyezzük a hüvelykujjunkat a mutatóujj alatti részre, és tapintsuk ki a nagyobb ínt. Ezt a pontot kell stimulálnunk. Mindkét karunkon ismételjük meg!