Napi 15 perces álldogálás egy enyhén vibráló felületen csonttömeg-növekedést, ezzel párhuzamosan fogyást idéz elő egerekben, állítja egy nemrég publikált tanulmány. A változás a csontvelőből származó őssejteknek köszönhető, amelyek képesek izom-, csont- vagy akár zsírszövetet felépítő sejtté alakulni.
Clinton Rubin, a New York-i Állami Egyetem Biotechnológiai Központjának vezetője, kollégáival közösen 1989 óta dolgozik egy olyan szerkezet kifejlesztésén, amelynek segítségével visszafordíthatóvá válik a csontritkulás folyamata. Tervei között kezdetben nem szerepelt az egerek lefogyasztása, a zsír és a csont azonban eredetüket tekintve igen hasonlóak - a csontvelőben található őssejtekből ugyanis zsír- valamint csontszövetet építő sejtek is kialakulhatnak.
Rubin csoportja kutatásait arra a tényre építette, miszerint csontjaink, ha nem használjuk őket, elsorvadnak. "Az asztronauták csonttömegük 2 százalékát veszítik el havonta. Egy átlagember 35 éves kora felett évtizedenként szintén 2 százalék csonttömegcsökkenést szenved el. Ugyanakkor tudományos körökben régóta köztudott, hogy a gyakori mozgásnak kitett csontoknak nagyobb a tömege."
Az amerikai szakemberek kutatásaik során aztán felfedezték, hogy a csonttömeg-növekedés serkentéséhez egy alig érzékelhető vibráció is elegendő. Elméletük szerint ennek az a magyarázata, hogy a csontvelőből származó őssejtek érzékelik a mozgást, és "a rázkódás könnyebb elviselése érdekében" csonttá alakulnak. A feltevésből ugyanakkor egy másik következtetés is levonható: ha az őssejtek csonttá alakulnak, talán nem alakulnak zsírrá.
A kutatócsoport ebből kiindulva kezdett újabb kísérletbe, amelynek során a vizsgálatba bevont egereket két csoportba osztották, de azonos diétára fogták. Az egyik csoport ugyanakkor a vibrációs felületen is eltöltött napi 15 percet. A 15 hetes kísérlet végén a vibrációval kezelt egerek testzsírmennyisége 28 százalékkal volt alacsonyabb kontrollcsoportbeli társaikénál, ráadásul a kezelés eredményeként a kettes típusú diabétesz szempontjából komoly rizikót jelentő trigliceridek, valamint szabad zsírsavak mennyisége is 43, illetve 39 százalékkal lett kevesebb a vibrációval kezelt egerek májában. Az egereknek emellett a csontjaik is erősebbé váltak, áll a Proceedings of the National Academy of Sciencesben publikált tanulmányban.
Az eredmények fogadtatása igen vegyes. Dr. Rudolph Leibel , a Columbia Egyetem Naomi Berrie Diabéteszközpontjának elhízáskutatója például szkeptikus. Szerinte az emberek számára szinte észrevétlen vibrálás az egerek szempontjából egy földrengéssel is felérhet, amitől halálra rémülnek, és ez van hatással a kutatási eredményekre. Az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet ugyanakkor érdeklődést mutat a szerkezet iránt, és egy olyan klinikai vizsgálat beindítását sürgetik, amely idős embereken teszteli majd a műszer hatásfokát.
A kísérletek várhatóan a Harvard Öregedéskutató Intézetében folynak majd dr. Douglas Kiel vezetésével. Persze hosszú időbe telhet, mire kimutathatóvá válik, hogy enyhe vibrációval emberekben is csökkenthető a zsírtermelődés, egy célzott terápia kifejlesztése pedig még jóval időigényesebb. Az eredmények mindamellett új szemléletet hozhatnak az elhízás kutatásában.