Allergia: valóban jó a sós víz?

A sóoldat segíthet enyhíteni az allergiások panaszait, illetve bizonyos bőrbetegségek esetén is hatékony lehet.

Az allergiával és légúti panaszokkal küzdők tünetei sok esetben jelentősen javulnak egy tengerparti nyaralást követően. Sokan esküsznek is rá, hogy a sós víz és a párás levegő hatására jobban érezték magukat. Ez nem alaptalan, hiszen a só gyógyhatásait hosszú ideje alkalmazzák különböző betegségek tüneteinek enyhítésére. De hogyan állíthatjuk a sót az egészségünk szolgálatába?

sóterápia, allergia

Hogyan segít a sós víz?

Az allergia az immunrendszer fokozott, kóros reakciója bizonyos allergénekre. Ezek lehetnek növényi (pollenek) vagy állati (poratka, állatszőr) eredetűek is, egyesek pedig egész évben, míg mások csak bizonyos hónapokban okoznak kellemetlen tüneteket. Világszerte az emberek 4-5 százalékát érinti, Magyarországon pedig az átlagosnál is magasabb, akár 800 ezerre is tehető az allergiások száma.

Tavasztól őszig nagy gondban lehetünk, ha az allergia gyakori vendég nálunk. Még ha meg is úsztuk az előző évet szipogás és könnyezés nélkül, egyáltalán nem biztos, hogy ez az idei szezonban is sikerülni fog. Kivéve, ha nem próbáljuk ki az alább összegyűjtött természetes allergiakezelési módszerek valamelyikét.

A kellemetlen légúti panaszok enyhítésére többféle orrcsepp áll rendelkezésre a patikák polcain. Ezek egy része valóban elengedhetetlen bizonyos betegségek esetén, sokuk azonban kiváltható úgynevezett fiziológiás sóoldattal is. Ezek a készítmények 0,9 százalék sót tartalmaznak, melynek köszönhetően segítenek fellazítani a száraz orrváladékot, illetve nedvesítik a kiszáradt orrnyálkahártyát. Ez különösen a csecsemőknek és kisgyermekeknek lehet hasznos, akik önállóan még nem tudnak orrot fújni - a sóoldat fellazítja az orrváladékot, így a légutakat könnyebben szabaddá lehet tenni.

Bizonyos vírusos fertőzések, illetve allergiás panaszok esetén az orrmosás is hatékony lehet. Az orrjáratba juttatott sós folyadék enyhíti a nyálkahártya gyulladását és a kórokozókat is segít eltávolítani. Bár a folyadék rövid ideig kellemetlen irritációt okoz az orrban, az oldat enyhítheti a panaszokat és szabadabb légzést biztosíthat. Sóterápia során az imént említett oldatnál nagyobb, 26 százalékos oldatot párologtatnak. A magas ásványianyag-tartalmú pára a nyálkahártyán megtapadva segíti a légzőszervek öntisztulását, és a gyulladást is enyhíti.

A legfrissebb orvosi ajánlatok szerint a sóterápia számos pozitív hatással rendelkezik: általánosan javítja a betegek közérzetét, enyhíti a légúti gyulladásokat, sőt bizonyos bőrbetegségek esetén is jól alkalmazható. A nedves mellett száraz sóterápiát is gyakran használnak, ebben az esetben a só nem vízben oldva, hanem porlasztott formában hat az egészségünkre. Az asztma mellett hörghurut, tüdőtágulás, mandula-, tüdő- és orrmelléküreg-gyulladás esetén is alkalmazható mint kiegészítő terápia.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra