Segíti elménket az alvás az összetettebb feladatok megoldásában és azon emlékek és gondolatok előhívásában, amikről azt hittük, elfelejtettük a nap folyamán - állítják a Chicago Egyetem kutatói.
Tanulási teszteket alkalmazva a kutatók rájöttek, hogy azok a készségek, amelyeket a résztvevők "elfelejtettek" a teszteket követő 12 órában, alvás után visszatértek.
"Ezek az eredmények arra engednek következtetni, hogy az alvás igen fontos szerepet játszik az általános készségek elsajátításában és a memória megerősítésében, védelmében" - nyilatkozta Howard Nusbaum a Chicago Egyetem pszichológia professzora.
A kutatók szerint a módszer leginkább a nyelvi készségek (írás, olvasás), valamint a szem és a kéz együttes koordinációját igénylő készségek (tenisz) elsajátítása során alkalmazható.
A vizsgálatok során összesen 200 egyetemi hallgatót (főként nőket) kértek, hogy próbáljanak ki egy videójátékot. Az alanyok először mindenféle előképzettség nélkül játszottak a játékkal. Ezt követően megtanították őket, hogyan legyenek jobbak a játékban, és ismét letesztelték a képességeiket. A játékosokat három csoportra osztották: az első csoport tagjait reggel tanították be a játék használatára, és 12 órával később tesztelték a képességeiket. A második csoportot 24 óra elteltével tesztelték. A harmadik csoport este kapott tréninget, és csak reggel mérték fel a képességeiket.
Az eredmények szerint a harmadik, alvós csoport érte el a legjobb eredményeket, az éjszaka feldolgozott információ reggelre ugyanis készséggé fejlődött az agyban. A legrosszabbul a reggel betanított és este tesztelt csoport tagjai teljesítettek, a nap folyamán ugyanis elveszik a megtanult információ.
"A mostani kutatás alátámasztotta a feltételezést, mely szerint a nap folyamán megtanult, majd elfelejtett készségek az alvás során visszatérnek - nyilatkozta Nusbaum professzor. "Így az alvás segíthet a tanulási folyamatok felgyorsításában, valamint a memória védelmében."