Négyezer láb - ennyi végtagot kell amputálni évente Magyarországon a cukorbetegség szövődményei, többek között a lábszárfekély következtében. Kevesen tudják, hogy van egy kezelési mód, amellyel minden harmadik amputációra ítélt láb megmenthető lenne.
A lábszárfekély az alsó végtag fekélyes betegsége, amely elsősorban középkorú és idősebb embereknél alakul ki valamilyen más érbetegség hatására. Gyakorisága az életkorral előrehaladva fokozatosan nő. Magyarországon 100.000-re becsülhető a lábszárfekélyes betegek száma, akiknél ha az ún. szövethiányos állapotot megfelelő sebkezeléssel, gyógyszeres kezeléssel vagy műtéttel sem lehet megszüntetni, következik az amputáció.
Dr. Máté Attila, a Baromedical Zrt. kereskedelmi igazgatója egy hatásos alternatíváról számol be, amellyel eredményesen kezelhetők a nehezen gyógyuló sebek és a lábszárfekély.
A hiperbár oxigénterápia egy speciális kezelés, amelynek lényege, hogy a szervezet oxigénellátását javítjuk. Ennek leghatékonyabb formája, amikor a páciensek mesterségesen kialakított környezetben, egy különleges kialakítású nyomásálló kamrában (ún. keszon kamrában) a normál légköri nyomásnál 2,5-szer nagyobb nyomáson 100 százalékos, orvosi tisztaságú oxigént lélegeznek be. A koncentráltan belélegzett oxigén a szokásos szintnél 15-20-szor nagyobb koncentrációban éri el a sejteket, szöveteket. A kezelés hatására olyan élettani folyamatok indulnak be a szervezetben, amelyek a sérült, nehezen gyógyuló területek gyorsabb regenerációját idézik elő.
A sejtek oxigénellátottságának növelésén túl a kezelés másik fontos tényezője az oxigén direkt baktériumölő hatása, amely jelentős szerepet játszik a seb miatt kialakult fertőzések leküzdésében. További jelentős előny, hogy a megemelt nyomás révén olyan hajszálerekben, vérerekben is beindul a véráramlás, ahol a betegség miatt korábban a vérkeringés már megszűnt.
"Általános tapasztalataink szerint a pácienseink 80 százalékánál a 10. kezelést követően kialakul a gyógyulást jelentő rózsaszín bőrréteg a seb körül, a korábban váladékozó seb lassan elkezd száradni, ezután kialakul a sebet borító hámréteg és a fekély napról-napra jól látható módon összehúzódik" – mondja dr. Máté Attila.
A terápia eredményesen alkalmazható lábszárfekély, nehezen gyógyuló sebek, csont- és ízületi sérülések esetében, plasztikai vagy helyreállító beavatkozások után, fertőzések (húsfaló baktérium, Lyme-kór), gyulladások (csontgyulladás), fülzúgás, migrén kezelésére, valamint agyvérzés miatt kieső funkciók bizonyos mértékű helyreállítására is.