Az illóolajok igen koncentráltak, aromaanyagokban és egyéb vegyületekben gazdagok. Emiatt egyrészt igen illékonyak, másrészt bizonyos illóolajok (például a szegfűszeg vagy a fahéj) irritálóak lehetnek, akár súlyos allergiás reakciókat is okozhatnak. Az úgynevezett vivő- vagy alapolajok ezen segíthetnek. Ezek olyan növényi olajok, melyekkel higíthatjuk az illóolajokat, így biztonságosan alkalmazhatóvá tehetjük azokat. Az alapolajoknak lehet ugyan valamilyen enyhe illata, de ez általában nem olyan intenzív, hogy az illóolajok aromáját elnyomja.
A vivőolajoknaknak is vannak ugyan terápiás hatásai, ám ezek nem hasonlíthatóak össze az illóolajok hatásaival. Az, hogy milyen vivőolajat választunk, nagymértékben függ attól, mely területet szeretnénk vele masszírozni, illetve milyen a bőrtípusunk . Lássuk, melyek a legnépszerűbb alapolajok!
A szőlőmagolaj is remek vivőolaj
A szőlőmagolajban nagy mennyiségben találhatóak linolénsavak, ezeknek köszönhetően ez az olaj nagyon jól hidratálja és ápolja a bőrt, ráadásul olyan filmréteget is képez rajta, mely nem engedi, hogy kiszáradjon. A szőlőmagolaj igen jó hatással van a hajra, ezért olyan pakolásokhoz is érdemes használni, melyeknél az illóolajat a hajra vagy a fejbőrre alkalmazzuk.
Az avokádóolaj gyorsan beszívódó, nagyszerűen hidratáló, egészséges zsírsavakban és vitaminokban gazdag, emellett segíti egyéb tápanyagok felszívódását is, ezért nemcsak illóolajokat érdemes belekeverni, de olajkeverékekhez is alkalmazható. A jojobaolaj rendkívül értékes, a zsírosabb bőrűek számára is alkalmazható, gyógyító, kiegyensúlyozó, gyulladáscsökkentő és gombaellenes hatásokkal is bír.
Természetesen az illóolajokat másmilyen, könnyen elérhető olajokba is belekeverhetjük, például napraforgó- vagy olívaolajba, esetleg kókuszvajba . Ezeknek az olajoknak is számos pozitív egészségügyi hatása van és általában jóval olcsóbbak a különleges olajoknál.
Az alapolajokat hűvös helyen (de nem hűtőszekrényben), a közvetlen napfénytől védve kell tartani, mert így meghosszabbíthatjuk az élettartamukat, és lassíthatjuk az avasodási folyamatokat. Aki allergiára hajlamos, vagy igazolt mogyoróallergiája van, óvakodjon az olajos magvakból préselt olajoktól (például dió, makadámia, kókusz), mert ezek allergiás reakciót válthatnak ki.