A vizsgálat során a szakemberek száz tajpei gyógyfürdői dolgozót követtek nyomon, akik két órán át tartózkodtak egy helyiségben, ahol bergamott illóolajat - azaz egy koncentrált citruskivonatot - lélegeztek be. Eközben megmérték vérnyomásukat, szívritmusukat, valamint a levegőben található illékony szerves vegyületek (VOC) szintjét.
A megfigyelések azt mutatták, hogy míg az első órában az alanyok vérnyomása és szívritmusa egyaránt lecsökkent, ami az illóolajak nyugtató hatását támasztja alá, a második óra elteltével a hatás éppen az ellenkezőjére fordult, azaz nem csupán az eredeti vérnyomás és szívritmus állt vissza, hanem mindkettő magasabb lett az egészséges mértéknél.
Amint azt a European Journal of Preventive Cardiology című lapban megjelent tanulmányt készítő szakemberek megállapították, a vizsgálat egyértelműen kimutatta, hogy az illóolajak túl sok időn keresztül történő belégzése káros hatással bír a szív- és érrendszerre. Korábbi kutatások már kimutatták, hogy a túl magas VOC-szint asztmát vagy akár halálos szív- és érrendszeri megbetegedést is okozhat, ezeknek a vegyületeknek a belélegzése ugyanis gyulladást okozhat a testben, ezáltal megváltoztathatja az idegrendszer működését.