A cickafark egy igen sokoldalú gyógynövényt. Egyebek mellett jó vérzéscsillapító, görcsoldó és gyulladáscsökkentő hatásáról ismert. Segíti továbbá a sebgyógyulást, serkenti az emésztést, de húgyúti és légzőszervi bajokra is jó gyógyír lehet. nélkülözhetetlen.
Mitől ilyen hatásos a cickafark?
Sokféle gyógyhatását a benne található tanninnak, flavonoidoknak, alkaloidoknak, kumarinnak, valamint illatanyagának, az azulénnak köszönheti. Van benne továbbá egy, a kamillában is meglévő anyagból is: a kamazulén görcsoldó hatású, megnyugtatja az emésztőrendszer és a méh simaizmait.
Így fogyaszd a cickafarkfüvet, hogy hatásos legyen
A cickafark legtöbb panaszra gyógyteaként fogyasztva jelenti a legjobb megoldást. De a növényt használhatod ülőfürdőhöz vagy gőzöléshez, inhaláláshoz is. Mutatjuk, hogyan készítsd!
- Gyógytea: Egy púpozott teáskanálnyi teafüvet forrázz le 200-250 milliliternyi vízzel! Hagyd állni 10 percig lefedve, majd szűrd le, és már fogyaszthatod is! A legjobb hatást akkor érheted el, ha éhgyomorra vagy étkezés előtt fél órával, még melegen iszod meg.
- Gyomorgörcsök megszüntetése teakúrával: Gyomorgörcsök kezeléséhez a szokásosnál enyhébb gyógytea készítése ajánlott. A púpozott teáskanál helyett csak egy csapott teáskanál füvet adj 2,5 dl vízhez! Igyál meg belőle egy héten kétszer egy-egy csészével étkezés előtt reggel és este. Folytasd a kúrát egy hónapon keresztül!
- Teakúra máj- és epeproblémákra: A betegségek enyhítéséhez két héten keresztül ajánlott minden másnap kell meginni egy csésze – hígabban elkészített – teát! Reggel, éhgyomorra fogyaszd!
- Ülőfürdő: Nőgyógyászati és húgyúti problémák esetén ülőfürdőt érdemes készítened a cickafarkból. 100 gramm növényt áztass hideg vízbe egy egész éjszakára, majd másnap forrald fel és öntsd a fürdővizedhez. A legjobb hatás érdekében legalább 10-15 percig ülj benne, és minimum 2-3 napig ismételd meg az egész folyamatot.
- Inhaláláshoz: Légzőszervi megbetegedéseknél inhalálásra is remek lehet a cickafarkfű. Egy liter forró vízhez adj egy csapott evőkanálnyi teafüvet! Hajolj a forró gőz fölé, és óvatosan lélegezd be azt!
A szakértők óvatosságra intenek az ashwagandha (más néven álombogyó, indiai ginzeng vagy téli cseresznye) használatával kapcsolatban. A várandósok, a szoptató anyák, a gyermekek és májbetegek részére különösen nem ajánlják ezt a gyógynövényt.