A kínai orvoslásban láz, máj- és tüdőpanaszok kezelésére használt Huang-Qin , kedves magyar nevén a bajkáli csucsóka (Scutellaria baicalensis) meglepően hatékony rákellenes hatóanyagokat tartalmaz a Cathie Martin professzor vezette, kutatócsapat szerint.
A korábbi sejttenyészetekkel folytatott laboratóriumi kutatások azt mutatták, hogy bizonyos vegyületeknek, az úgynevezett flavonoknak (amelyekre növények gyökereiben bukkantak) nem csak vírusellenes és antioxidáns hatásuk van, de elpusztítják a humán rákot, miközben az egészséges sejteket érintetlenül hagyják. Az élő állat kísérletekben a flavonok szintén megállították a tumorok növekedését, s ez reményt ad, hogy egy napon akár teljes gyógyulást előidéző hatékony daganatellenes szereket lehet előállítani belőlük.
John Innes Centre kutatói szerint a flavonok vegyületcsoportját viszonylag jól ismerjük. De a jótékony isoflavonok (mint a wogonin és baicalin), amelyeket a Huang-Qin gyökerekből vontak ki, ezektől eltérnek. Hiányzik a kémiai szerkezetükből egy hidroxil (-OH) csoport, s ez gondolkodóba ejtette tudósokat, hogy miként állíthatja elő e vegyületeket a növény.
Cathie Martin, a Science Advences folyóiratban megjelent tanulmány vezető szerzője a következő magyarázatot adta: „Sok isoflavon szintetizálásában közreműködik az építőelemeket szolgáltató naringenin. De naringeninhez hozzákapcsolódik az -OH csoport, és nincs olyan ismert enzim, amely eltávolítaná azt az isoflavonok előállítása során. Illetve most egy ilyet találunk Huang-Qin gyökereiben.”
„Úgy véljük, hogy ez a bioszintetikus út viszonylag nemrégen fejlődött ki a Scutellaria gyökereiben, s eltér a klasszikus útvonaltól, amelyen a levelekben és virágokban flavonok képződnek, s kifejezetten chrysint és abból isoflavonokat hoz létre” – fejtette ki Cathie Martin.
„Ha megismerjük a vegyület létrejöttének útvonalát, az segít bennünket, hogy nagy mennyiségben készítsünk ilyen különleges isoflavonokat, amelyek lehetővé teszik a további kutatást potenciális gyógyászati célokra. A hagyományos gyógymódok iránti érdeklődés drámaian megnőtt Kínában, azután, hogy Youyou Tu elnyerte az orvosi Nobel-díjat 2015-ben. Nagyon izgalmas, hogy a hagyományos kínai orvoslásban évezredek óta használt növények vezethetnek hatékony modern gyógyszerekhez” – tette hozzá a professzor.
Forrás: Science Daily