A nyugat-európai országokban szerzett népszerűsége után Magyarországon ma már önálló gyógyító eljárásként ismerik el a siacut (shiatsu), amely a hagyományos keleti gyógyászat tapasztalataira épülő ujjbegynyomással végzett terápia - mondta az InfoRádióban Madocsai Eszter siacu-gyógyász, a Nemzetközi Shiatsu Iskola vezető tanára a terápiát alkalmazó gyógyászok Európai Kongresszusa után.
A szakértő hozzátette: a siacu elsősorban fájdalmak, betegségek gyógyítására alkalmas, és családi körben is megtanulható és alkalmazható.
A siacu szó japánul ujjnyomást jelent, az ebből kifejlődött gyógymód pedig egy olyan testterápia, amely leginkább az akupresszúrához hasonlít. Lényege, hogy az energiapályák, a meridiánok diszharmóniáját ujjnyomással kezeli.
Madocsai Eszter elmondta: a siacu követői úgy tartják, hogy a testen blokkolódhatnak az energiapályák, ennek lehetnek testi okai, például a helytelen táplálkozás, amely gátolja az emésztést, valamint lelki, szellemi okai is.
Ilyenkor egy egyszeri kezeléssel már jelentős eredményeket lehet elérni.
Magyarországon a siacu az elismert alternatív gyógymódok közé tartozik, alkalmazása vizsgához kötött. Hozzátette: az Európai Parlament is számos alternatív gyógymódot ismer el.
Nyugat-Európában nemcsak mint terápiát használják, hanem családi vagy baráti körben egymást segítő tevékenységként alkalmazzák, apróbb problémák, például egy fejfájás megszüntetésére.