Az oszteopátiás manipulatív terápia (OMT) kezelés alatt a csontkovácsok a kezükkel gyakorolnak nyomást az érintett területre, hogy föltérképezzék és kezeljék az érzékenységet, az aszimmetriát, a mozgásbeli eltérést, valamint a deréktájon észlelhető többi rendellenességet, törekedve ezzel a normális funkciók visszaállítására. Az ultrahangos terápia ezzel szemben hanghullámokkal melegíti a szöveteket és lazítja az izmokat. "Kísérletünkben az ultrahangos kezelésben részesülő páciensek nem számoltak be fájdalom- vagy gyógyszeradag-csökkenésről. Ennek alapján nem ajánlanám ezt a megoldást a betegeknek" - összegezte a kutatás vezetője.
Az OMT nemcsak hatékonyabbnak bizonyult az ultrahangnál, de lehetővé tette a betegek számára gyógyszeradagjuk csökkentését a 12 hetes vizsgálati időszakban. Az alternatív módszerben részesülők majdnem kétharmadánál legalább 30 százalékos fájdalomcsökkenés következett be, míg felüknél 50 százalékkal csillapodtak a panaszok. A kísérletben 450-en vettek részt.
"Kutatási eredményünk fő üzenete, hogy a szakképzett csontkovács segítsége megfontolandó fájdalomcsillapítási alternatíva a derékfájásban szenvedők részére, ugyanis mérsékelheti a vényköteles gyógyszerek használatát" - mondta a vizsgálatot koordináló Cathleen Kearns, az Észak-Texasi Egyetem Fort Worth-i Egészségtudományi Központjának munkatársa. "A krónikus derékfájással küszködőket gyakran vényköteles készítményekkel kezelik, ám azok nem mindig hatékonyak, és egyre nagyobb dózisra van szükség belőlük, ami súlyos mellékhatásokhoz vezethet." Az ibuprofentartalmú vagy más nem szteroid gyulladáscsökkentőt szedők körében előfordulhatnak emésztőrendszeri problémák.
Az eredmények az című szakfolyóiratban jelennek meg.