Ha rendszertelen a fogmosás, a baktériumok átterjednek a fogínyszélekre, ahol gyulladást okoznak. A szakszerűtlen, túl erőteljes fogmosás, a túl kemény vagy elhasznált fogkefe is felsértheti a fogínyt.
Általános tudnivalók a fogínygyulladásról
Gyulladás kialakulhat úgy is, ha nem megfelelő fogkefét használunk: felsértjük az ínyünket, és a baktériumok megtelepedhetnek a mikrosérülésekben. A fogínygyulladás kialakulásának kedvez a hormoningadozás, például serdülőkorban, terhesség és változókor idején, de alapja lehet a C-vitamin-hiány , a cukorbetegség, a fogszuvasodás és a dohányzás.
Fogínygyulladás tünetei
Vörös, duzzadt fogíny, amely kissé felpuhul. Ez gyakran fogínyvérzéssel , ritkábban fájdalommal jár. A természetes gyógymódok alkalmazása mellett orvoshoz kell fordulnunk, ha régóta tartó fogínyvérzés és fájdalom, valamint a fogak érezhető lazulását tapasztaljuk. Lehetséges szövődménye a parodontitis (fog körüli gyulladás), szájnyálkahártya-gyulladás.
Természetes gyógymódok fogínygyulladásra
- Reggel és este fogmosás után 1-2 percig öblögessünk mirhából, kamillából vagy zsályából készült teával, a folyadékot szívjuk át a fogak között és "rágjuk", majd köpjük ki, és utána ne öblítsük ki a szánkat.
- A következő növényekből is készíthetünk teát: szederlevél, tölgyfakéreg, palástfű, csodamogyoró-kéreg, kamilla, ratanhiagyökér vagy fekete ribizli levele.
- Tehetünk 4 csepp teafaolajat egy pohár vízbe öblögetéshez.
- Öblögetéshez, bedörzsöléshez a gyógyszerésztől is kérhetünk tanácsot. A mirhával, zsályával, kamillával, borsmentával, szegfűszegolajjal készült termékek javallottak.
- A természetes gyógymódok mellett fontos az is, hogy minden étkezés után alaposan mossunk fogat! Legalább háromhavonta cseréljünk fogkefét, hogy ne telepedjen meg rajta túl sok baktérium. A fogkefét használat után forró vízzel alaposan öblítsük át, erősen rázzuk ki, majd fejjel fölfelé szárítsuk. Puha fogkefét használjunk, fogmosáskor fontos, hogy lágyan és kitartóan masszírozzuk a fogínyt.
- A fogak közötti réseket mindennap tisztítsuk ki fogselyemmel (szűk réseknél viaszozottat használjunk) vagy speciális kefécskével, ami fogorvostól vagy gyógyszertárból beszerezhető.
- Lehetőleg tartózkodjunk az édesített italoktól, beleértve a tiszta gyümölcsleveket is. Savas ételek, italok fogyasztása után várjunk egy órát a fogmosással, mivel a sav átmenetileg felpuhítja a fogzománcot.