A citrom nagyszerű C-vitamin forrás, emellett a mikrobák ellen is küzd, így hatékonyan képes támogatni az immunrendszerünket a fertőzések elleni harcban. A fájdalom enyhítése mellett a letapadt váladék feloldásában is segítségünkre lehet. Az egyik legegyszerűbb módja az alkalmazásának, ha meleg teába vagy meleg, mézzel édesített vízbe facsarunk egy fél citromot. A citrom kifacsart levével öblögethetünk is, ha azonos mennyiségű langyos vízzel keverjük össze. Vigyázzunk, ezt a keveréket nem szabad lenyelni! Hasonló módokon alkalmazhatjuk az almaecetet is, melynek gyulladáscsökkentő, irritációt enyhítő és antimikrobális hatásai egyaránt vannak.
A citrom jót tesz a fájós toroknak A fahéj érzéstelenítő, fájdalomcsillapító, melegítő hatású fűszernövény, mely különösen akkor lehet hatékony a torokfájás elleni küzdelemben, ha azt túlerőltetés okozta, és rekedtséggel is társul. Adjunk egy-egy kiskanál őrölt fahéjat, feketeborsot és kardamommagot egy pohár meleg vízhez, alaposan keverjük össze, majd ezzel gargarizáljunk naponta 2-3 alkalommal. A fahéj fájdalomcsillapító és a méz antibakteriális erejét együtt is felhasználhatjuk, egy gyulladáscsökkentő és nyugtató keverékhez: tegyünk 3 csepp fahéj illóolajat egy teáskanál mézhez, majd szopogassuk el.
A kurkuma gyulladáscsökkentő, gyógyító hatásairól is rengeteget lehet mostanában olvasni, de ezt a fűszernövényt nemcsak az ízületi bántalmakban szenvedők vagy a gyomorfájósok alkalmazhatják sikerrel. A torokfájdalmak elleni is bevethetjük, ugyanis a fertőzések ellen is képes felvenni a harcot. Keverjünk el egy kiskanál őrölt kurkumát és egy kiskanál őrölt borsot egy pohár meleg tejben, ízesítsük egy kevés mézzel, majd igyuk meg lefekvés előtt.
A gyógynövények közül torokfájás esetén használhatjuk a hársfát, a görögszénát vagy az orvosi zilizt is. Ezekben olyan hatóanyagok találhatóak, melyek enyhítik a fájdalmat, és a torokfájást kísérő egyéb tüneteket is, például a köhögést, a rekedtséget, a hidegrázást. Olyan vegyületeket is tartalmaznak, amelyek védőréteggel vonják be a torok nyálkahártyáját, így csökkentik az irritációt és megkönnyítik a nyelést is, mely torokfájás idején igen fájdalmas lehet. A gyógynövényekből a legegyszerűbb teát készíteni: egy evőkanál növényt forrázzunk le 2 deci vízzel, fedjük le, hagyjuk állni tíz percig, majd szűrjük le és mézzel édesítve fogyasszuk.