Új kezelési módszert fedeztek fel egy beszédzavarra, mely gyakran érinti azokat, akik agyvérzést vagy agysérülést szenvedtek.
Egy PhD hallgató, Dr. Rachel Wenke nemrég készített tanulmányában kimutatta, hogy a Lee Silverman Hangterápia hatásos lehet az agyvérzés vagy traumás agysérülés (TBI) miatt hangképzési zavarban szenvedő betegeknél.
A hangképzési zavar egy beszédhiba, mely rossz hatással van a kommunikációra, mivel az ilyen betegek beszédét nehéz megérteni, mintha elmosnák a szavakat, vagy nem ejtenék őket tisztán. A Parkinson-kóros betegek 75 százalékát érinti az elváltozás, az agyvérzésen átesettek 30 százalékát, a TBI-s egyének esetében pedig 60 százalékot.
A programot eredetileg a Parkinson-kóros betegek kezelésére dolgozták ki, és Dr. Wenke az első, aki más neurológiai elváltozásokban szenvedőkön próbálta ki a módszert."Ez a kutatás bebizonyítja a logopédusok számára a kezelés hatékonyságát, a területen további kutatásokat is szorgalmazhat" - mondta.
A tanulmány során a módszert összevetették a hangképzési zavar hagyományos terápiájával. 26 személyt vizsgáltak. A 18 és 88 év közötti résztvevők
"Az egyik résztvevő például jelezte, hogy a kezelés után javult a kapcsolata a feleségével, mert végül megértették egymást. A kezelés előtt nagyon nehezen tudtak csak kommunikálni" - mondta Dr. Wenke. "Az eredményeim szerint még azoknál is fejlődés mutatkozott, akiknél a hangképzési zavar akár 21 éve is fennállt, így megdőlt az elmélet, hogy nem érdemes kezelni azokat, akiknél 1-2 év alatt nem következik be javulás."
Az LSVTŽ program egy intenzív terápiás módszer: 4 héten át heti 4 napon 1-1 órán át alkalmazzák. A betegek egyre nehezebb beszédfeladatokat hajtanak végre a hangos beszéd fejlesztése végett.
Animáció: HáziPatika.com