Tunézia tíz éve nem kevesebbre vállalkozott, mint a tenger megszelídítésére. Ez egyetlen szóban összefoglalható: thalassoterápia. A tengervíz gyógyító hatását kihasználandó, az elmúlt években önálló egészségcentrumok sora nyitotta meg kapuit, számuk pedig egyre nő. Sőt, becslések szerint az észak-afrikai ország napjainkban a világ második thalassoterápiás úti céljává nőtte ki magát.
A tengervíznek az édesvízzel szemben előnye, hogy magas sótartalma miatt könnyebben lehet benne úszni, mozogni. Az idegen csengésű, de nemzetközi szakszóval aquagym vagy aquajogging nagy segítséget jelent a túlsúlyban szenvedőknek vagy a "berozsdásodott" ízületűeknek, akik ezt az élményt a szárazföldön sem kaphatják meg. Tunézia első thalassoterápiás központja 1994-ben nyílt meg. Azóta évről évre újabbak nyitnak, legutóbb 2006-ban avattak hasonlót. Az egyenként is különleges belsőépítészeti élményt nyújtó gyógycentrumok közvetlenül a tengerparton, csodálatos környezetben helyezkednek el. Lugasokkal átszőtt kertjeikben mintha megelevenedne az Ezeregyéjszaka meséje. A buja, százszínű és -illatú mediterrán növényzet csábítja a szemet, az orrot, végül a testet - kihagyhatatlanok a hosszú séták, csöndes meditálások.
Odabent a törökfürdőket is idéző, boltívekkel átszőtt úszó- és medencetermek sora várja a vendégeket. Egyedül a nyugalom statikus; a tengervíz hol napfényes, hol félhomályos termekben zubog, az épületek zegzugos labirintusaiban "rejtőző" szobákban pedig képzett masszőrök egészen különleges arab gyógymódokkal, illatos füvekkel, krémekkel, pakolásokkal pihentetik és frissítik a testet.
"A thalassoterápia szó a görög thalassa és therapeia szavakból származik, jelentése: a tengervíz és tenger elemeinek terápiás célokra történő használata" - idézi föl a tradíció eredetét a Karthago Tours ajánlása. Az iroda számos programot ajánl Hammamet, Mahdia, Sousse-Port El Kantaoui és Djerba önálló gyógycentrumaiban vagy a szállodák thalassoterápiás részlegeiben. A kínálat folyamatosan bővül, ám a legtöbb újdonsággal egyelőre kétségkívül Hammamet Yasmine nevű turistaöveztében lehet találkozni. Két párhuzam vonható a magyar fürdőkkel: a thalassoterápiához a tengervizet 34, illetve 38 fokosra melegítik fel, hőmérséklete tehát hasonló a hazai termálforrásokéhoz. Ez garantálja, hogy a hasznos ásványi anyagok a bőrön keresztül a testbe jussanak. A másik, hogy a kezeléseket orvosi vizsgálattal jár.
A kezeléseket számos területen alkalmazzák, így karcsúsításra, stressz ellen, dohányzásról való leszoktatásra, "nehéz lábra", szülés előtti vagy utáni kúrára, méregtelenítésre, reumatikus, ízületi, légúti és légzési panaszokra, de relaxációs és sportolás utáni kúrákat is ajánlanak. A kezelések legalább hat napig tartanak, hogy hatásukat éreztessék. Bátran neki lehet vágni egy ilyen egyhetes útnak, hiszen az árak - összehasonlítva a magyarországiakkal, s beleszámolva a repülőjegyet is - nem mondhatók magasnak.