A betegségek kezelésekor az a legnagyobb hiba, hogy léteznek orvosok a test, és orvosok a lélek vizsgálatára, noha e kettőt nem lehet egymástól elválasztani. Ezt a bölcsességet több mint kétezer éve állapította meg Platón görög filozófus. S ez azóta is így van. Nem véletlenül választotta könyve, a Vigyázat, orvos! című kötet mottójául dr. Ébert Jenő, aki egykor korcsolyabajnokként volt ismert, de évtizedek óta orvosként működik Németországban, s egy ideje itthon is tanít. Szenvedélyesen igyekszik átadni tapasztalatait, amelyeket a hagyományos orvoslás mellett a homeopátiáról szerzett.
Ez az úgynevezett hasonszervi gyógymód a XIX. században virágzott. Híres orvosok kezeltek vele olyan hírességeket is, mint Vörösmarty Mihály és Kossuth Lajos. A módszert, amelynek lényege, hogy hasonlót a hasonlóval lehet gyógyítani, egy német orvos, Samuel Hahnemann 1796-ban tárta a nagyközönség elé. Kétszáz évvel később egy George Vithoulkas nevű orvos alternatív Nobel-díjat kapott ugyanezért az eszméért, amelyet a jövő orvostudományának nevezett.
Ébert doktor nagyon egyszerű példával világítja meg a folyamatot: ha valaki hagymát vág, csípi a szemét, orrát, nyálkahártyáját a felszálló olaj. Ha valakinek szénanáthája van, hasonlóak a tünetei, s ezért hagymából készült gyógyszerrel lehet rajta segíteni.
A növényi, állati és ásványi anyagokkal végeztek vizsgálatokat a homeopátiával foglalkozó kutatók, és azt nézték meg, milyen tüneteknél hatásosak. A homeopátia alapja a tudományos gyógyszervizsgálat - összegzi Ébert doktor, s fontosnak tartja jelezni, hogy bár már háromezerféle homeopátiás készítmény létezik, a kör folytonosan bővül. A kilencvenes években jöttek rá például, hogy a bambusz - amelynek alakja erősen hasonlít a gerincoszlopra - gyógyszerként segít a hátfájáson.
Nagyon sokféle betegség gyógyításánál használják eredményesen a homeopátiás szereket, vannak azonban olyanok, amelyeknél nem segítenek, sőt, kifejezetten tilos az alkalmazásuk. A hiánybetegségeknél, vitamin- és ásványianyag-hiánynál más módszerekre van szükség. Előrehaladott szervi elváltozásoknál sem alkalmazhatók. Sokkos állapotnál vagy akut, intenzív orvosi segítséget igénylő helyzetekben, például infarktus esetén nem is szabad efféle szerrel kísérletezni, a betegnek sürgős orvosi ellátásra van szüksége. Általában olyan betegségeknél, amelyeknél visszafordíthatatlan a károsodás a szervezetben, nem ajánlják a homeopátiát.
Viszont sokszor nagyon is gyorsan hatnak ezek a szerek. Sőt, megesik, hogy gyorsabban, mint a szokásos készítmények. Lázas, megfázásos betegségeknél órákon belül tapasztalható a javulás. Sok krónikus betegségen is tudnak segíteni ezzel a módszerrel. Például a vastagbél krónikus gyulladásán, a magas vérnyomáson, a gyomorfekélyen vagy a migrénen. Ezek szinte kivétel nélkül pszichoszomatikus betegségek, s megfelelő kezeléssel akár a krónikusságuk is megszüntethető.
- Ha a krónikus beteget meg akarjuk szabadítani a szenvedéstől, nem kapaszkodhatunk az aktuális tünetbe, a betegség elnevezésébe vagy a diagnózisba - állítja Ébert doktor. - Meg kell próbálnunk megérteni a különböző tünetek vagy szindrómák és azok változatai közötti összefüggéseket, még ha azok nagyon furcsának tűnnek is. Ha blokkoljuk vagy elnyomjuk a betegség jeleit, ha csak a vizsgálatok számunkra kellemetlen eredményeit kezeljük, például a gyulladást csökkentjük, akkor csak tünetváltozást érünk el.
A homeopátiás szereket vény nélkül lehet kapni, de ez nem jelenti azt, hogy ötletszerűen szabad őket szedni. Bár alig akad mellékhatásuk, de az orvos véleménye nélkül legfeljebb nagyon rövid ideig ajánlatos bevenni a készítményeket. Magyarországon minden homeopátiát alkalmazó orvos vizsgázott szakorvos. A Magyar Homeopata Orvosi Egyesület honlapján (www.homeopata.hu) meg lehet találni a homeopátiával foglalkozó orvosokat és patikákat.
Ha hiányzik is erőnk, az akarat dícséretes. (Ovidius)