Bodza
Szeptemberben még szedhetjük a fekete bodza termését. Virágja hivatalos drog, termését a népi gyógyászat köhögéscsillapításra, székrekedésre használja. Flavonoidokban és vasban gazdag, ezáltal az immunrendszert is erősíti. Szörp, alkoholos ital, méz, leves, színezőanyag, savanyúság, ecet készíthető belőle. Szörp készítéséhez csak teljesen érett, kocsány nélküli bogyókat használjunk fel. Jól keverhető almával, birsalmával, szilvával. Augusztus-szeptemberben a teljes érésben lévő bogyókat gyűjtsük.
Bodzabogyószörp: 3 kg érett, szemezett bodzabogyót felteszünk főni. Amikor levet ereszt, passzírozzuk, szitán áttörjük. Erre a célra a paradicsompasszírozót is bevethetjük. A levet 2 kg cukorral addig főzzük, míg sűrűsödni nem kezd. Forrón üvegbe töltjük, és lekötve száraz gőzbe tesszük.
Ha szeretnénk a csipkebogyó vitamintartalmát megőrizni, akkor vegyünk drogériában vagy patikában szárított csipkebogyótermést, hideg vízben áztassuk egy éjszakán át, és nagylyukú szitán, tésztaszűrőn törjük át. A passzírozást könnyíthetjük, ha kevés áztatólével lazítjuk a pépet a szűrőben. A gyümölcshúst akkor adjuk a bodzalekvárhoz, amikor az már a cukorral készre főtt, és már nem forró. Ez esetben keverjünk szalicilt is a lekvárba.
Bodzából is számos finomság készíthető a hideg hónapokra
Galagonya
A galagonya gyógynövény. Nemcsak virágos hajtásvége, hanem piros bogyója is, ezért magas vérnyomásra, szívpanaszokra hideg vizes teáját külön érdemes fogyasztani. Emellett finom is, és sokrétűen felhasználható, csupán a galagonyapürét kell jól elkészíteni, abból már igen változatos finomságok hozhatók ki. Termését augusztus végétől az első fagyokig gyűjtik.
Galagonyapüré: a bogyókat nyomjuk szét, majd tegyük egy lábosba, és egyharmadáig öntsük fel vízzel. Ízlés szerint adjunk hozzá nyers nádcukrot (1 kg galagonyához kb. 30-35 dkg ajánlott) és főzzük puhára. Ha elkészült, egy szűrőn passzírozzuk át, majd ismét tegyük fel a tűzre, és hagyjuk besűrűsödni. Az így elkészült mártást használhatjuk vadételek mellé, üvegekbe téve pedig eltehetjük lekvárként is.
Zselé: Ha egészséges édességre vágyunk, az átpasszírozott galagonyához adjunk zselésítőt, majd adagoljuk különböző kreatív szilikonformákba, és hűtőbe téve hagyjuk megdermedni. Ha kellőképpen lehűlt, fordítsuk ki a formákból, és fogyasszuk el önmagában az így kapott galagonyazselét.
Szörp: Az átpasszírozott galagonyát sűrítés nélkül, kevés vízzel felhígítva szörpként is fogyaszthatjuk.
Húsos som
A som főleg napos domboldalakon és lomberdők szélén található, hosszúkás, ellipszis alakú, sötétpiros termése savanykás, kellemes ízű. Frissen is fogyasztható, de alkalmas dzsem, szörp, befőtt és bor készítésére is. Sok C-vitamint, glükózt és fruktózt is tartalmaz. Értékes lekvárját méregdrágán árulják a piacokon, ezért érdemes otthon elkészíteni. Gyümölcsét az első erősebb dércsípés után lehet szedni.
Somszörp Az érett, megmosott 3 kg somot szétnyomkodjuk, és felöntjük 3 l vízzel, hozzáadjuk a 2 dkg citromsavat, összekeverjük, gyenge tűzön puhára főzzük, a pépet szitán áttörjük. Hozzáadunk 3 kg cukrot, és gyenge tűzön néhány percig tartósítószer hozzáadásával forraljuk. Üvegekbe töltjük, légmentesen lezárjuk, és hűvös helyen tároljuk.
Somlekvár A dércsípte gyümölcsöt jól megtisztítjuk és kimagozzuk. Egy főzőedénybe tesszük, annyi vízzel, hogy ne égjen le a gyümölcs alja, amíg levet ereszt. Amikor megpuhult, passzírozógépen átnyomjuk vagy botmixerrel pépesítjük, és annyi cukrot teszünk hozzá, ahány kg az átpasszírozott som. A cukor hozzákeverése után kívánt sűrűségűre főzzük, majd üvegekbe rakjuk, tetejére tartósítószert rakunk, légmentesen lekötjük, és kidunsztoljuk, majd hűvös helyen tároljuk.
Kökény
Hegyoldalak, erdőszélek, cserjések, napfényes erdők növénye a kökény . Termése apró, kékesfekete, hamvas, csonthéjas. Szeptemberben érik. Éretlen termésének húsa erősen fanyar ízű. Drogja elsősorban virága, de flavonoidokat és procianidineket termése is tartalmaz. Bimbójából vértisztító, fogyást elősegítő teát főznek. Akkor érdemes gyűjteni a gyümölcsöt, amikor a dér picit megcsípte, ekkorra megpuhul, fanyarságából veszít, és enyhén édes íze lesz. (Ha korábban szedtük, tegyük a megmosott gyümölcsöt fagyasztóba, ez is helyettesítheti a dércsípést.)
Almával gyümölcséből mártás készíthető, amit húsokhoz és vadhúsokhoz ízesítőként egyaránt felhasználhatunk.
Kökénydzsem: 1 kg leszárazott, megmosott bogyót fél liter vízzel felteszünk főni. Forrástól számítva 10-15 perc után megpuhul, áttörjük szitán (a lényeg, hogy a magot eltávolítsuk). Az átpasszírozott gyümölcsöt megmérjük, feleannyi cukorral újra feltesszük főni. Citromsavat szórunk bele, így megmarad a színe. Forró vízbe állított, sterilizált üvegekbe töltjük, száraz dunsztba tesszük.
Gyümölcsbor készítésére is alkalmas. Híres a spanyolországi Navarra környékén előállított Patxaran. Likőrt is készítenek belőle, de fogyasztják cukrozott gyümölcsként, aszalva vagy gin hozzáadásával 1-2 hónapig érlelve.
Boróka
A boróka érett bogyóját használják fel gyógyászati célokra, ezért a fekete szemeket kell összegyűjtenünk. A termés szedése a szúrós levelek miatt igen nehéz, ezért érdemes papírt vagy zsákot teríteni a bokor alá, majd leverni, lerázni az érett szemeket.
A friss boróka bogyó rengeteg C-vitamint tartalmaz, azonban ha sokáig tároljuk, lebomlik. Továbbá a termés illóolajokban, invertcukrokban, flavonoidokban gazdag, fertőtlenítő hatását belsőleg is használják, de külsőleg is, például füstölőkben. A VII. Magyar Gyógyszerkönyv szerint vizelethajtó, enyhe görcsoldó, a kórokozó baktériumok fejlődését gátló. Serkenti az emésztőnedvek elválasztását, antibiotikus (természetes antibiotikum) és antivirális (vírus ellenes) hatása van.
Termése fanyar, édeskés-kesernyés aromájú, gyantás illatú, amely a borókapálinkát vagyis a gint és a borovickát olyan népszerűvé teszi. Fűszerként szárított, összetört bogyóját vadhúsokhoz használjuk, de óvatosan bánjunk vele intenzív íze és illata miatt.
Antivirális, antibakteriális hatását próbáljuk ki külsőleg is!
Masszázsolaj házilag: készítve: 20 gramm szárított borókabogyót összetörünk, és ráöntünk 125 ml olívaolajat, majd két hétig érleljük. Ezt követően leszűrjük, és tiszta üvegben tároljuk. Reumás ás ízületi fájdalmak csillapítására alkalmazható.