Hogyan gyógyít a só?

A só az egyik legfontosabb, leggyakrabban használt ízesítőszer, emellett fontos szerepe van a tartósításban is. A sóval való gyógyítás, egészségmegőrzés több száz éves múltra nyúlik vissza - mit érdemes tudni róla?

A sóval kapcsolatos hírek általában arról szólnak, hogy túlságosan sokat fogyasztunk belőle, azonban a sónak nagyon fontos szerepe van az egészségünk megőrzésében. Nemcsak azért, mert az ételeink egyik legfontosabb ízesítője, de lényeges szerepe van például a vérnyomás egyensúlyban tartásában is.

Kis mennyiségben tehát szükséges a szervezetünk megfelelő működéséhez, de ehhez általában elegendő az élelmiszerekben található természetes sómennyiség is. Azonban a sót egyéb módokon is felhasználhatjuk az egészségünk megőrzéséhez és a betegségek elleni küzdelemhez.

Náthára is jó! Belélegezve a só a náthás, allergiás panaszok kiváló ellenszere lehet. Hogyan használjuk légúti betegségek kezelésében? Kattintson!

Már a 12. században is írtak róla

A sónak a többi között antibakteriális, gyulladáscsökkentő és nyákoldó hatást tulajdonítanak. A sóval való kezelés több száz éve létezik, az első feljegyzések a 12. századból származnak róla: szerzetesek természetes sóbarlangokat használtak arra, hogy légúti betegségeket gyógyítsanak, illetve a krónikus légzőszervi betegek, például asztmások állapotán javítsanak.

Kutatások szerint a haloterápia , vagyis a sóval való gyógyítás jótékony hatással lehet a légúti betegségben szenvedőkre, például azokra, akik asztmában, krónikus bronchitisben, sinusitisben, COPD-ben, cisztás fibrózisban, szénanáthában szenvednek, vagy krónikus fülgyulladással küzdenek.

A sóval való gyógyítás több száz éves múltra nyúlik vissza
A sóval való gyógyítás több száz éves múltra nyúlik vissza. Fotó: iStock

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A só külsőleg alkalmazva gyógyító hatással bír a pattanásos, ekcémás, neurodermatitiszes vagy pszoriázisos betegek bőrére is. A só emellett energetizáló, regeneráló és erősítő hatással bír, így a haloterápiás kezelés csökkentheti a stressz, a krónikus fejfájás , az enyhe mértékű depresszió, a letargia vagy a hangulatzavarok tüneteit.

Így alkalmazzuk

A haloterápiát különböző módokon alkalmazhatjuk, például sópárlatot vagy "száraz" sós levegőt belélegezve. A sós vizes oldat számos betegség tüneteinek enyhítésére alkalmazható, például az ínyproblémáknál, a torokgyulladásnál vagy torokfájásnál.

Az úgynevezett neti edénybe is sós oldatot tesznek, és ezzel öblítik át az orrüregeket - ez nemcsak a felesleges váladékot távolítja el, de a kórokozókat, polleneket is "kiöblíti", anélkül, hogy az orrjáratokat kiszárítaná.

Külsőleg alkalmazva a sós bőrradírozás nagyon hatékonyan távolítja el az elhalt hámsejteket, emellett enyhén fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatású. A sós fürdőnek pedig méregtelenítő és bőrszépítő hatásokat tulajdonítanak. A sóterápia (elsősorban a sószobák használata) néhány embernél a szem irritációját okozhatja, illetve fokozott váladékürítéssel, köhögéssel járhat, ez utóbbit azonban jó jelnek tekintik.

A sóterápia nem javasolt azoknak, akik akut tüdő- vagy hörgőbetegségben szenvednek, magas a vérnyomásuk, szívelégtelenségben szenvednek vagy pajzsmirigyproblémájuk van. A krónikus betegségekkel küzdők mindenképpen kérjék ki az orvosuk véleményét, mielőtt sóterápiás kezelésen kívánnak részt venni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.