Hogyan gyógyulhatunk ivókúrával?

Azt mindannyian tudjuk, milyen fontos az egészségünk szempontjából a megfelelő folyadékpótlás: ha nem iszunk elég vizet, annak nagyon könnyen súlyos rövid- és hosszútávú következményei is lehetnek. A víz gyógyító hatása azonban sokkal erőteljesebben is érvényesülhet.

Az ásványvizek, gyógyvizek a földfelszín alatti vízrétegből származnak, szennyeződésmentesek, és nagy mennyiségben tartalmaznak oldott ásványi anyagokat . Az összetételük, hőmérsékletük is viszonylag állandó. Nagyon sok gyógyvizet lehet palackozva kapni, de esetenként a gyógyvizeket közvetlenül a forrásból is érdemes fogyasztani. Ez azért is célszerű, mert sok gyógyvíz idővel elveszíti a jótékony hatásait, vagyis a palackozás csak ront annak minőségén.

Az úgynevezett ivókúrák lényege, hogy a gyógyvizeket , termálvizeket nemcsak külsőleg, fürdőként alkalmazhatjuk, hanem belsőleg is kihasználhatjuk gyógyító hatásaikat. Ennek azonban nagyon szigorú szabályai vannak, és mindenképpen orvosi javallatra és felügyelet mellett szabad csak alkalmazni.

Az ivókúra krónikus betegségeken is segíthet

Az ivókúrát nagyon gyakran összekötik fürdőkúrákkal, ez ugyanis mindkét módszer hatását javíthatja, erősítheti – ilyenkor a vizet közvetlenül a forrásból vehetjük magunkhoz, és mindig csak annyit, amennyit egy-egy nap elfogyasztunk. Az ivókúra általában egy-két hónapig tart, mely idő alatt naponta előírt mennyiségű gyógyvizet kell elfogyasztani, lehetőleg étkezések előtt, apró kortyokban, gyakran séta közben.

Milyen betegségre, milyen gyógyvizet igyunk?

Egyes termálforrásoknál speciális üveg- vagy porcelánpoharat ajánlanak az ivókúrákhoz, a műanyag poharak használata nem ajánlott. Más esetekben a gyógyvíz palackozott formában kerül hozzánk, ezt felbontás után hűtőszekrényben kell tartani, és két napon belül meg kell inni. Az ivókúra ideje alatt mellőzni kell az alkoholfogyasztást és a dohányzást. A gyógyvíz elfogyasztása rituálé, melyet teljesen ellazult állapotban, nyugodtan, kapkodás nélkül kell végrehajtani, és nem illendő ivás alatt másokat zavarni, beszélgetni. Higiéniai okokból az ivókutakhoz nem szabad kézzel hozzáérni, azokat összefogdosni, megtapogatni, csak az edényünket tarthatjuk a vízsugár alá.

Az ivókúrákat alkalmazhatjuk az emésztőrendszer gyógyítására (a nyelőcső, a gyomor, a bélrendszer betegségeinek kezelésére és megelőzésére, epebetegségek vagy krónikus bélproblémák esetén); a légzőszervi panaszok gyógyítására; húgyúti megbetegedéseknél és veseproblémáknál . Az ivókúránál már az is jótékony hatással lehet a szervezetünkre, hogy a megszokottnál több folyadékot veszünk magunkhoz. A gyógyvizeket (különösen a közvetlenül a forrásokból származókat) gyakran melegen isszák, ez tovább fokozza a hatását.

Az ivókúráknál (akárcsak a fürdőkúráknál) időnként megfigyelhető egy furcsa, ellentmondásos reakció, melynél a panaszok átmenetileg jelentősen fokozódnak, vagyis a beteg hirtelen sokkal rosszabbul kezdi érezni magát, mint a kúra megkezdése előtt. Az ivókúra-reakció tünetei közé tartozik például a rossz közérzet és általános rosszullét, a fáradékonyság, álmatlanság, a fejfájás, az étvágytalanság, a hangulatzavarok, a hőemelkedés, az ízületi fájdalmak .

Ezek a tünetek általában csak néhány napig tartanak, de ha ennél tovább elhúzódnak, akkor a kezelőorvosnak kell eldöntenie a tények ismeretében, hogy a beteg folytathatja-e az ivókúrát, esetleg változtatnia kell-e valamin, például az elfogyasztott víz mennyiségén.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra