Magas vitamin- és tápanyagtartalma miatt a csipkebogyó igazi kincsnek számít. A citromban rejlő C-vitamin-mennyiség tízszeresét tartalmazza, de mellette A-, B1-, B2-, K- és P-vitaminban is igen gazdag. Sok benne továbbá az antioxidáns, a cink, a réz, a vas, a magnézium, a folsav és a rost is. Az őszi-téli meghűléses, influenzás időszakban különösen ajánlott fogyasztani – olvasható a kismarosi Málnalevél Patika friss Facebook-posztjában.
Nem mindegy, mikor szeded le
A csipkebogyót még kemény állapotában a legjobb leszedni, mert ha megpuhult, akkor már C-vitamin-tartalmának jó részét is elvesztette. Ha a lehető legjobban ki akarod élvezni a tápértékét, akkor az első őszi fagyok idején ajánlott szedned belőle, és azonnal használd is fel.
Még fontosabb, hogyan főzöl belőle teát
A C-vitamin igencsak hőérzékeny, ezért a csipkebogyó vitamintartalmának sem tesz jót a főzés és a forrázás. Csakhogy a bogyó többi hatóanyaga éppen a forrázás hatására oldódik ki. Ezért igen körültekintően kell eljárnod, ha azt szeretnéd, hogy az élénkpiros színű tea a lehető legtöbb hatóanyagot tartalmazza. A Málnalevél Patika szakértői az alábbi módszert javasolják.
- A frissen szedett csipkebogyó végeit vágd le, majd vagdosd be a bogyó végeit!
- Áztasd a bogyókat langyos vízbe egy éjszakán át! 10-12 szemenként 2,5 deciliter vízzel számolj!
- Másnap reggel szűrd le és tedd félre a levet!
- A kiáztatott bogyókat ezt követően forrázd le 1 deciliter vízzel, majd hagyd állni 10 percig!
- Végül a két levet öntsd össze!