Így készítsünk hatásos gyógyteát

Feszültség, egészségtelen táplálkozás, nyomasztó gondok, nagy felelősség? A gyógyteák megoldást jelenthetnek a rohanó életvitel okozta betegségekre.

Foglalkozzunk testünk jelzéseivel, így több nyugalmunk, több időnk lesz, és jobban fogjuk tisztelni, becsülni az egészségünket. A természet ajándékait kihasználva talán ritkábban lesz "szükségünk" betegségre is.

A teakészítés menete

Mindig frissen elkészített teát fogyasszunk! Az apróra vágott növényből vagy gyökérből nagyobb csészénként vagy bögrénként 1 csapott evőkanálnyit számítsunk. Aromásabb növényből vagy lazább virágzatból egy csipetnyit vegyünk, amennyit meg tudunk fogni ujjheggyel. A teafüvet tegyük csészébe, és forrázzuk le 2,5 dl vízzel. Nagyon fontos, hogy a gyógyteát mindig lefedve hagyjuk állni, mert így az illóolajok nem távoznak el a gőzzel. Ha mód van rá, a csészét takarjuk be egy teamelegítővel vagy konyharuhával, a jobb hatás kedvéért.

Tea, tinktúra vagy kapszula? A gyógynövények egészségünkre gyakorolt pozitív hatásai vitathatatlanok. Azonban az sokakban kérdéseket vethet fel, hogy pontosan milyen formában érdemes ezeket fogyasztani: teaként, kapszulaként vagy egyéb módokon? Teafűtől függően a teát 10-20 percig kell áztatni. Virágok és zöld növényi részek esetében 10 perc elegendő, magvak, gyökerek, gyöktörzsek és kérgek esetében azonban indokolt a 20 perc, mert ezekből a növényi részekből lassabban oldódnak ki a hatóanyagok. Ha a teakeverékben levelek és gyökerek is vannak, minden további nélkül áztathatjuk 20 percig. A teák további elkészítési módjai: - a hideg kivonat (macerátum), például az orvosi ziliz virágja, csipkebogyó esetében - és a főzet (dekoktum), például kérgek esetében.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Érdemes betartani néhány jó tanácsot, ha gyógyteát készítünk

Érdemes betartani néhány jó tanácsot, ha gyógyteát készítünk

Inni és élvezni

A teát fogyasszuk minél forróbban, ugyanis minél melegebben isszuk, annál jobb az íze. Az egyénileg összeállított gyógyteák íze fantasztikus, nem hasonlítható össze a bolti, filteres teakeverékek ízével. Ha a természetes gyógymódot választjuk, különösen ügyeljünk arra, hogy a filteres teáknak gyakran minimális a hatóanyag-tartalmuk, adalékanyagokkal "harmonizálják" az ízüket, és aromásítják őket. A természetes, egyéni teakeverékek, mert gyógynövényekből készülnek, sokkal karakteresebbek, amihez lehet, hogy hozzá kell szoknunk.

Legjobb, ha a teáinkat édesítetlenül isszuk, mert összetevőik így tudják legjobban kifejteni a hatásukat. Megfázás, mandulagyulladás és köhögés esetén segíthető a hatás egy kanál mézzel. A gyomor- vagy bélpanaszok enyhítésére szolgáló teákat jobb, ha nem édesítjük, mert a különben nagyon fontos keserűanyagok elveszítik a hatásukat.

Tárolás és eltarthatóság

Teafüveinket jól zárható sötét üvegben vagy papírzacskóban tároljuk, lehetőleg száraz, hűvös helyen. Így a lehető legtovább megőrzik értékes hatóanyagaikat. A növényi teafű még két év elteltével sem "romlik" meg, a legtöbb fajta azonban veszít valamennyit a hatóanyag-tartalmából.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.