Az erről szóló tanulmány a San Franciscó-i Kalifornia Egyetemen készült. A Emotion című szaklap áprilisi számában olvasható - elsősorban arra koncentrált, hogy bemutassa, milyen pozitív hatással van mindez az érzelmekre, illetve a társas viselkedésekre.
Margaret Kemeny, az Egyetem Pszichiátria Tanszékének munkatársa úgy véli, a tanulmány azért rendkívül jelentős, mert a mai felgyorsult, technika által uralt világunkban egyre kevesebb lehetőség nyílik az elmélkedésre.
A vizsgálatban összesen nyolcvankét 25 és 60 év közötti tanár vett részt. Azért éppen tanárokra esett a szakemberek választása, mert az ő munkájuk kellően stresszes, ugyanakkor a meditáció hatása szinte azonnal lemérhető a diákokhoz való viszonyukon.
A meditációs program hátterében egy a dalai láma otthonában megrendezett találkozó állt, melynek eredményeként született meg az a 42 órás, nyolc héten át tartó képzésprogram, amit Paul Ekman professzor és Alan Wallace, buddhista tudós dolgoztak ki. A tanfolyam során a résztvevők egyrészt koncentrációs gyakorlatokat végeztek, mely során egy konkrét lelki vagy érzéki tapasztalatra kellett összpontosítaniuk, másrészt a testet és az érzéseket kellett igen alapos vizsgálatnak kitenniük, végül pedig közvetlen gyakorlatokra került sor, melynek célja a másokkal szembeni empátia és megértés elsajátítása volt.
A vizsgálat végeztével az abban résztvevők depresszióra való hajlama több mint a felére csökkent, és a pozitív eredmények még öt hónap után is megmaradtak. Az alanyok magánéletében, párkapcsolataiban is kedvező változások voltak tapasztalhatóak, ami szintén a meditáció jótékony hatásának köszönhető.