Az indiai citromfű jellegzetes illatú, kellemes ízű fűszernövény, mely számos ázsiai ország gasztronómiájának fontos alkotóeleme. Hosszúkás, vékony levelei tápanyagokban gazdagok, így A- és C-vitaminokban, folsavban, magnéziumban, cinkben, rézben, vasban, káliumban, foszforban, mangánban és kalciumban. Emellett olyan vegyületeket is tartalmaz, melyek fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő, antibakteriális, összehúzó és nyugtató tulajdonságokkal bírnak, a citromfűből készült illóolaj, a citronellaolaj pedig nagyszerű rovarriasztó is egyben.
Érdemes megjegyezni, hogy a citromfű nyelvünkben két növényt is jelöl: az indiai citromfüvet (Cymbopogon citratus) és az orvosi citromfüvet (Melissa officinalis).
Az indiai citromfüvet ne keverjük össze az orvosi citromfűvel A citromfüvet annak is érdemes rendszeresen fogyasztania, akinek koleszterinproblémái vannak, illetve szeretné megelőzni a vérerek plakkosodását, így az érszűkületet . Az indiai citromfű kedvező tulajdonságai között találhatjuk például azt, hogy megakadályozza a koleszterin felszívódását a bélrendszerből, emellett pedig káliumtartalmával segíti a vérnyomás egészséges szinten tartását. Egy 1989-ben végzett kutatás szerint azok a magas koleszterinszinttel küzdők, akik naponta 140 mg-nyi citromfűolajat vettek magukhoz kapszula formájában, jelentős csökkenést észlelhettek a koleszterin- és a vérzsírszintjükben egyaránt.
Az indiai citromfűnek antimikrobális, antibakteriális hatásai is vannak, így a fogyasztásával támogathatjuk a szervezetünket a különböző felsőlégúti fertőzésekkel, megfázással, influenzával kapcsolatos küzdelemben.
A citromfűből készült illóolajjal pedig az ízületi és izomfájdalmakat, vagy a náthával és egyéb betegségekkel összefüggő fejfájásokat is csillapíthatjuk. Szintén gyorsíthatja a gyógyulást az is, hogy a citromfű segíti a letapadt váladék feloldását, így a légzést is megkönnyíti. Vágjunk nagyjából 2-3 cm-s darabokra pár szál friss citromfüvet, majd három szem egész szegfűszeggel, egy kis darab fahéjjal és egy teáskanál őrölt kurkumával forraljuk össze. Szűrjük le, édesítsük egy kevés mézzel, majd naponta háromszor kortyolgassuk el.
Több kutatás is foglalkozott már az indiai citromfű daganatmegelőző hatásaival. A növényben található egyik vegyület, a citral például úgy képes úgynevezett programozott sejthalált előidézni a daganatos sejtekben, hogy az egészséges sejtekre nincs káros hatással. A citromfűből készült teát több helyen is ajánlják a kemo-, illetve sugárterápiás kezelésen részt vevő daganatos betegeknek. Az indiai citromfű emellett antioxidánsokban is gazdag, így is védheti a szervezetünket a szabad gyökök okozta káros hatásoktól.
A mozgásszervi zavarokkal küzdőknél is eredményesen lehet alkalmazni a citromfüvet. Gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító és gyógyító hatásainak köszönhetően enyhítheti az ízületi gyulladásban, reumában, köszvényben és egyéb, ízületeket érintő panaszokban szenvedők kellemetlen tüneteit. Emellett az indiai citromfű azoknak is jó választás lehet, akik izmai gyakran görcsölnek vagy éppen meghúzódott egy-egy izmuk. Keverjünk egy evőkanál citromfű illóolajat két evőkanálnyi enyhén felmelegített kókuszolajban, majd masszírozzuk be az érintett területre. Naponta többször is ismételhetjük.
Az indiai citromfűnek emellett nagyon jó hatásai vannak a hangulatunkra is: olyan hatóanyagokat tartalmaz, melyek hatással vannak az agy szerotonin-termelésére, emellett nyugtató és lazító, kiegyensúlyozza az idegrendszerünket. Ezzel pedig nemcsak az enyhe depresszió ellen lehet hatásos gyógynövény, de a stressz ellen is nagyon hatékonyan küzdhetünk vele.