Időnként mindenki köhög – ez a reflex segít eltávolítani a felesleges, irritáló részecskéket a tüdőből és a légcsőből. A köhögést általában akut betegség, fertőzés okozza, de a népesség mintegy 5 százalékánál a köhögés nem vezethető vissza fertőzésre, és a tünetek minimum nyolc hétig fennállnak.
A krónikus köhögés befolyásolhatja az alvásunkat (napközbeni koncentrálási nehézségeket, hangulatzavarokat, depressziót okozhat), nyelési nehézségekhez, hányingerhez és hányáshoz, sőt akár bordatöréshez is vezethet. A krónikus köhögés emellett növelheti a tüdőgyulladás rizikóját is.
Szintén krónikus köhögéshez vezethetnek a különböző környezeti hatások, elsősorban a levegőben található szennyező részecskék. Nem csoda, ha a krónikus köhögésre panaszkodók nagyobb része olyan városokban él, melyekre jellemző a szmog . Az irritációt okozó, szennyező anyagok közé tartoznak az autók kipufogógázai, a fűtés melléktermékei, de a különböző festékek, lakkok, felületkezelő anyagok is.
Az egyik leggyakoribb olyan betegség, mely összefüggésbe hozható a krónikus köhögéssel, az asztma. Az asztma miatt nehézkessé válik a lélegzetvétel, és az asztmarohamok során a beteg gyakran úgy érzi, hogy valami idegen anyag került a tüdejébe vagy a légcsövébe. Az asztma erőteljesen összefügg az allergiával is, az asztmarohamokat gyakran okozzák olyan allergének, mint a por, a penész, az állatszőr vagy éppen a pollenek.
Meglepő módon, a gyomorégés, illetve a refluxbetegség is okozhat krónikus köhögést. Ezeknél a betegségeknél a gyomorsavak visszacsorognak a nyelőcsőbe, igen kellemetlen tüneteket, égő érzést és fájdalmat is okozhatnak. A visszacsorgó gyomorsav a légcsövet is irritálhatja, ez pedig köhögési rohamokat okozhat.
A krónikus köhögés kezelése természetesen az alapbetegség kezelésével kezdődik, vagyis nagyon fontos kideríteni, hogy pontosan mi okozza a köhögést. Az alapbetegség kezelése történhet gyógyszerekkel, speciális étrenddel vagy akár az életmód megváltoztatásával. Bizonyos gyógyszerek is felelőssé tehetőek a krónikus köhögés kialakulásáért, ebben az esetben a gyógyszerváltás lehet a megoldás.
Lássunk néhány egyszerű, otthoni receptet, melyek segítségével csökkenthetjük a krónikus köhögés kellemetlen tüneteit.
A kurkuma nemcsak a köhögést (elsősorban a száraz köhögést) enyhíti, de gyulladásgátló hatásai is vannak. Forraljunk fel egy deci vizet, keverjünk bele egy teáskanál őrölt kurkumát és egy mokkáskanál borsot, valamint két-három rúd fahéjat. Hagyjuk állni tíz percig, szűrjük le, édesítsük mézzel, és kortyolgassuk el. Naponta egyszer fogyasszuk.
Nagyon jótékony hatású a gyömbér , különösen akkor, ha a krónikus köhögés gyomortünetekkel, gyomorégéssel is társul. Pucoljunk meg és vágjunk kis darabokra egy darabka gyömbért, a kés élének vagy egy húsklopfolónak a segítségével enyhén zúzzuk össze, majd tegyük a darabokat két deci vízbe és forraljuk fel. Hagyjuk gyöngyözni tíz percig, majd hűtsük le, keverjünk bele egy kiskanál citromlevet és mézet, majd kortyolgassuk el.
A szőlő nemcsak tele van értékes vitaminokkal, ásványi anyagokkal és antioxidánsokkal, de váladékoldó hatásai is vannak, így segíthet eltávolítani a felgyülemlett váladékot a légzőszervekből. A váladék gyakran tovább rontja a krónikus köhögést, mert még jobban irritálja a tüdőt vagy a légcsövet. Egyszerűen együnk meg naponta egy fürt szőlőt, vagy igyunk egy-egy pohár mézzel kevert friss szőlőlevet reggel és este.