Voltak, akik úgy érezték, hogy a masszázskezelés után depressziójuk csökkent, de ezt megfelelően ellenőrzött tudományos vizsgálatokkal nem lehetett bizonyítani. Egy angol munkacsoport Exeterben foglalkozott a témával, eredményeik az International Journal of Clinical Practice szakfolyóirat februári számában jelennek meg.
Helen F. Coelho és munkatársai nyolc elektronikus adatbázisból gyűjtöttek ki minden tanulmányt, amely ezt a kérdést tárgyalta. Két, egymástól függetlenül dolgozó kutató értékelte a vizsgálatokat és emelte ki a statisztikai értékeket. A téma szakirodalmának áttekintését az nehezítette, hogy a masszázskezelés és a pszichés zavarok kapcsolatát tárgyaló cikkek általában megfelelő kontroll nélkül, szinte mindig csak a sikeres tapasztalatokról számoltak be, a tudományos igényű, jól ellenőrzött tanulmányok pedig igen ritkák. Az elektronikus adatbázisokban csupán négy olyan dolgozatot találtak, amelynek adatait együtt, összesítve értékelhették.
Az elfogadható módon végzett négy tanulmányban a depressziós betegek masszázskezelésének eredményeit a relaxációs terápiával hasonlították össze, de a részletes elemzés adatai hiányosnak bizonyultak és a szerzők következtetései sem tűntek megalapozottnak. A negyedik vizsgálatban a masszázs depresszió-ellenes hatását kontrollként használták az akupunktúra kezeléshez hasonlítva.
A kutatást végző szakemberek úgy ítélték meg, hogy a masszázs és a depresszió kezelésére alkalmazott akupunktúra eredményeit összehasonlító kutatók következtetése, miszerint a gyógykúra elején a tűszúrásos terápia hatékonyabb, nem megalapozott, ráadásul ebben a pszichiátriai állapotban az akupunktúrát a szakemberek általában nem tartják alkalmasnak a depresszió gyógyítására.
A masszázs hívei legtöbbször egy 1996-ban végzett vizsgálat eredményeit idézik, amelyben fiatal, ideges és szorongó hölgyek kaptak tíz alkalommal félórás masszázst, egy másik csoport pedig relaxációs kezelésben részesült. Mindkét csoport tagjai úgy érezték a gyógykúra végére, hogy feszült lelkiállapotuk javult, és a masszázskezelés után a stressz-hormonok szintje is lényegesen csökkent.
A kutatók hangsúlyozták, hogy a kérdés további vizsgálatokat igényel, de mindenképp figyelembe kell venni, hogy egyéni esetekben az orvos és depressziós páciensének közös döntése lehet a masszázs használata ilyen panaszok esetén, de mindig a többi kezelési mód, például a gyógyszer alkalmazásával kombinálva.