Mégsem hatásos a mediterrán étrend?

A múltban több olyan tanulmány is készült, amelyek konklúziója szerint az egészséges táplálkozás kapcsolatba hozható az időskori demencia kialakulásának csökkent kockázatával. Egy frissen publikált, hosszú távú svéd kutatás azonban nem talált bizonyítékot hasonlóra.

A mediterrán étrend napjaink egyik legfelkapottabb trendje az egészséges életmód hívei körében, köszönhetően annak, hogy számos kedvező hatást tulajdonítanak neki a különböző tudományos vizsgálatok. Általánosságban a diéta lényege, hogy magas arányban tartalmaz zöldségeket, gyümölcsöket, hüvelyeseket, halat és egészséges zsírsavakat, például olívaolajat, miközben csak szűk mértékkel javasolja tejtermékek, vöröshúsok és telített zsírsavak fogyasztását. Mint azt korábban megírtuk, a 2013 óta az UNESCO által világörökségként elismert mediterrán étrendről úgy tartják, fontos szerepe lehet például különféle szív-érrendszeri problémák, a 2-es típusú diabétesz, daganatos kórképek és a demencia prevenciójában egyaránt. Mindazonáltal egy, az Amerikai Neurológiai Akadémia (AAN) folyóiratában most megjelent tanulmány szerint ez utóbbi kapcsolat megkérdőjelezhető.

padlizsán, bulgur, paradicsom, mediterrán étrend
Nem találtak bizonyítékot, hogy a mediterrán étrend csökkentené a demencia kialakulásának kockázatát. Fotó: Getty images

Önmagában az étrend sem csodaszer

„A korábbi tanulmányok vegyes eredményeket hoztak az étrend demenciakockázatra kifejtett hatásairól. És bár a saját tanulmányunk sem zárja a lehetséges összefüggést az étrend és a demencia között, de nem is találtunk kapcsolatot” – idézi az AAN közleménye Isabelle Glanst, a svédországi Lund Egyetem kutatóját, a tanulmány vezető szerzőjét. Glans és munkatársai összesen 28 ezer embert vontak be vizsgálataikba, akiket aztán húsz éven keresztül követtek nyomon. Az alanyok átlagéletkora a kutatás kezdetén 58 év volt, és egyiküknél sem diagnosztizáltak akkor még demenciát. A két évtized során a résztvevők hétnaponta adták le étkezési naplójukat, de egyéb kérdőíveken és interjúkon keresztül is gyűjtöttek tőlük információkat.

A vizsgálati időszak végére közel kétezer embernél, a teljes csoport 6,9 százalékánál alakult ki a demencia valamely formája, beleértve az Alzheimer-kórt és a vaszkuláris demenciát egyaránt. A kutatók első körben azt keresve elemezték a táplálkozási adatokat, hogy az alanyok étrendje mennyiben feleltethető meg a hagyományos táplálkozási ajánlások és a mediterrán étrend elveinek. Ezután egyéb kockázati faktorokat – kor, nem, iskolázottság – is figyelembe véve felmérték, hogy a táplálkozási szokások kapcsolatba hozhatók-e a demencia kialakulásának veszélyével. Végül azonban sem a hagyományos egészséges étrend, sem a mediterrán étkezés kapcsán nem találtak bizonyítékot rizikócsökkenésre.

Glans ezzel együtt megjegyezte, hogy mindenképpen további kutatásokra lesz szükség, hogy alátámasszák a mostani, kétségkívül kedvezőtlen eredményeket. „Önmagában az étrend talán nem bír kellően erős hatással a memóriára és gondolkodásra, de valószínű, hogy ez is egy tényező sok másik mellett, amelyek befolyásolják a kognitív funkciók alakulását. Éppen ezért – egyéb óvintézkedések mellett – az étrendi stratégiák továbbra is potenciálisan szükségesek a kockázati tényezők kontroll alatt tartásához” – kommentálta a tanulmányt Nils Peters, a Bázeli Egyetem szakértője.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +15 °C
Minimum: +5 °C

Kelet felől egyre jobban szakadozik, gomolyosodik, csökken a felhőzet, így a változó felhőzet mellett hazánk északkeleti, keleti felén többórás, nyugaton, délnyugaton kevesebb napsütés valószínű. Utóbbi országrészben maradhatnak tartósan borult körzetek. Helyenként - főként a déli tájakon - zápor előfordulhat, délkeleten esetleg zivatar sem kizárt. Az északi, északkeleti szél északkeleten, a Tiszántúlon, illetve a Nyugat-Dunántúlon nagy területen megerősödik, az Alpokalja térségében akár viharossá is fokozódhat. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 19 fok között valószínű, a naposabb keleti tájakon mérhetjük a magasabb, míg a nyugati, délnyugati felhősebb részeken az alacsonyabb értékeket. Hétfőn a hidegfrontra érzékenyeket terheli meg a leginkább az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Győr-Moson-Sopron
Legrosszabbul:
Vas
Kezdjük újra