Mellhártyagyulladás: ha minden lélegzetvétel fájdalmas

A mellhártyagyulladás a tüdőt körbeölelő réteg gyulladásos megbetegedése. Gyakori betegség, melynek sokféle oka lehet, és bár a gyógyulási kilátások nagyon jók, ha nem kezelik megfelelően, nagyon súlyos szövődményeket is okozhat.

A mellhártya a tüdőt körbeölelő és védő, kétrétegű membrán, melynek külső rétege a mellkas falához kapcsolódik, a belső pedig a tüdőt fedi be. A mellhártya egy folyamatosan újratermelődő folyadékot termel. Egészséges embereknél a két réteg nem ér össze, amikor azonban a mellhártya begyullad, a két réteg összedörzsölődik, ez okozza az éles fájdalmat.

Mellkasi fájdalom: nemcsak infarktust jelezhet. Mire gondoljunk a tünet esetén?A gyulladás miatt a folyamatosan termelődő folyadék nem tud eltávozni, felgyülemlik a két mellhártya között. Ez ugyan enyhítheti a fájdalmat, azonban beszűkíti a légzést.

MELLHÁRTYAGYULLADÁS, MELLKASI FÁJDALOM, LÉGSZOMJ, LÉGMELL
A MELLHÁRTYAGYULLADÁS MELLKASI FÁJDALOMMAL JÁR. Fotó: Getty Images

Számos ok állhat a háttérben

A mellhártyagyulladásnak számos oka lehet, leggyakrabban vírusos fertőzés okozza. Emellett a krónikus fájdalmat, illetve a gyulladást okozhatja autoimmun betegség, bakteriális fertőzés (például tüdőgyulladás vagy tuberkulózis), mellkasi sérülés, gyulladásos bélbetegségek, tüdődaganat vagy egyéb tüdőbetegség (cisztás fibrózis, azbetózis stb), légmell.

A betegség tünetei közé tartozik az éles, égető vagy szúró fájdalom a mellkas jobb vagy bal oldalán, elsősorban lélegzetvétel (kilégzés és belégzés) közben. A fájdalom még intenzívebbé válhat akkor, ha mély lélegzetet kell vennie a betegnek, vagy köhögéskor, tüsszentéskor, illetve nevetéskor.

A mellhártyagyulladáshoz kapcsolódó fájdalom kisugározhat a hátba vagy a vállakba is. A mellhártyagyulladás egyéb tünetei attól függnek, hogy mi okozza a betegséget. A tünetek között találhatjuk a száraz köhögést, a torokfájást, a lázat, a hidegrázást, a szívdobogás-érzést, az általános gyengeséget és étvágytalanságot, valamint a felületes, óvatos, pihegő légzést.

Diagnózis és kezelés

A mellhártyagyulladás diagnózisánál nemcsak a betegség meglétét kell megállapítani, például sztetoszkóp segítségével, hanem azt is ki kell deríteni, hogy mi okozza. Ezért a kezelőorvos előírhat vérvizsgálatot, mellkasröntgent, EKG-t, biopsziát is.

A kezelés megválasztásánál több tényezőt is figyelembe kell venni. A mellhártyagyulladás kezelésének célja egyrészt a tünetek enyhítése vagy megszüntetése, a mellhártya két rétege között felgyülemlő folyadék, levegő vagy éppen vér eltávolítása, illetve a mellhártyagyulladást okozó alapbetegség, fertőzés gyógyítása. A felesleges folyadékot tű vagy cső segítségével szívhatják le. A mellhártyagyulladás gyógyszeres kezelése történhet fájdalomcsillapítókkal és gyulladáscsökkentőkkel, illetve köhögéscsillapítókkal.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A mellhártyagyulladás általában nagyon jól gyógyítható, de mindenképpen szükséges kezelni, mert különben nagyon könnyen súlyos szövődmények alakulhatnak ki, például tüdőgyulladás vagy szívbetegségek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.