Miért hideg folyton a lábam?

A legtöbb esetben a hideg lábak azt jelentik, hogy nem megfelelő a vérkeringésünk. A problémára ugyan ideiglenes megoldást jelenthet, ha felveszünk egy vastag zoknit, de mindenképpen érdemes kideríteni, hogy pontosan mi áll a hideg láb hátterében.

Vérkeringésünk egyik fontos feladata, hogy a szerveinket megfelelő hőmérsékleten tartsa. Ha valami miatt romlik a vérkeringés, annak az egyik jellegzetes tünete a végtagok lehűlése. Minden olyan betegség, amely a vérkeringés romlásával jár együtt (például az érszűkület ), hideg lábakat eredményezhet. Az állandóan hideg lábak hátterében állhat emellett vérszegénység, neuropátia, diabétesz, pajzsmirigybetegségek, Raynaud-szindróma vagy idegsérülés is.

Emellett bizonyos hiánybetegségek, az alkoholizmus, a dohányzás is okozhat hideg lábakat. Mivel nagyon sokféle betegség állhat a hideg lábak hátterében, ha ez gyakran előfordul nálunk, akkor érdemes minél hamarabb felkeresni az orvosunkat. Amennyiben a hideg lábak mellé egyéb tünetek is társulnak, például a bőr árnyalatának megváltozása, zsibbadás vagy bizsergés, sebek, fekélyek vagy kiütések, a bőr húzódása vagy viszketése, azonnal forduljunk orvoshoz!

A rossz vérkeringés tünetei A rossz vérkeringésnek számtalan súlyos egészségügyi következménye lehet, hiszen a vérkeringés sérülésével, gyengülésével nem jutnak el a sejtekhez a létfontosságú tápanyagok, illetve az oxigén. Milyen jelek esetén gyanakodjunk rossz vérkeringésre?

Mit tehetünk a hideg lábak ellen otthon?

Következzen néhány egyszerű módszer a tünetek csökkentésére. A masszázs nagyszerűen pezsdíti a vérkeringést és izomlazító hatású. Melegítsünk fel egy kevés olíva-, kókusz-, édesmandula- vagy szezámolajat egy kis edényben. Nagyjából tíz percen keresztül masszírozzuk át a lábainkat, a lábujjaktól egészen a lábszárig. Masszázs után vegyünk vékony pamutzoknit. A leghatásosabb, ha lefekvés előtt végezzük a masszázst.

A hideg lábak hátterében elsősorban a rossz vérkeringés húzódik
A hideg lábak hátterében elsősorban a rossz vérkeringés húzódik

Az egyik legegyszerűbb módszer a vérkeringés felpezsdítésére a váltott vizes zuhanyozás vagy fürdő. Töltsünk meg egy edényt kellemesen meleg vízzel, egy másikat pedig olyan hideggel, amelyet még épp elviselhetőnek érzünk. Áztassuk a lábunkat rövid időre a hideg vízbe, majd tegyük át a melegbe, majd ismételjük meg többször is, akár 10-15 percen keresztül. Ezután alaposan törölgessük meg a lábunkat, és húzzunk meleg zoknit.

A lábak átmozgatása is hozzájárulhat a hideg láb elleni küzdelemhez, mert ez felpezsdíti a vérkeringést és megerősíti a vérereket. Elég néhány egyszerű gyakorlatot végeznünk, például emelkedjünk néhányszor a lábujjunk hegyére, majd ereszkedjünk vissza. A fotelben ülve nyújtsuk előre a lábunkat, majd forgassuk a bokánkat előbb az egyik, majd a másik irányba, ismételjük 20 alkalommal.

Az Epsom-sós meleg lábfürdő is nagyon jót tehet a hideg lábaknak, mert a magnézium-szulfátnak méregtelenítő hatása is van, ráadásul a magnéziumhiány is állhat a hideg lábak hátterében. Keverjünk fél csésze Epsom-sót egy meleg vízzel teli edénybe, keverjük alaposan el, míg a só teljesen fel sem oldódik, majd 15-20 percre áztassuk bele a lábunkat. Utána öblítsük le a bőrünket langyos vízzel, majd alaposan töröljük szárazra.

A gyömbérnek is vérkeringés-fokozó hatása van, emellett bizonyos vegyületei melegítő hatással vannak a szervezetünkre. Vágjunk apróra egy kis darabnyi, nagyjából fél hüvelykujjnyi gyömbért , tegyük fél liter vízbe, majd alaposan forraljuk össze. Hagyjuk hűlni, keverjünk bele egy kis mézet, majd igyuk meg. Naponta 2-3 alkalommal is fogyaszthatjuk.

A csípős paprikában, cayenne borsban található egyik vegyület, a kapszaicin jelentős mértékben fokozza a vérkeringést, ezért ezek a fűszerek erőteljesen melegítő hatásúak. A kapszaicinnek emellett fájdalomcsillapító és duzzanatcsökkentő hatású is. Szórjuk be őrölt cayenne borssal egy vastag zokni belső talprészét. Húzzunk vékony pamutzoknit, majd erre a vastagot, és így feküdjünk le aludni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az általában közepesen vagy erősen felhős égkép mellett hosszabb-rövidebb napos időszakokra is számíthatunk. A Dunántúl északnyugati részein azonban naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már valamivel nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.