A ligetszépe Észak-Amerikából származó lágyszárú évelő növény, amely 1-1,5 méterre is megnő, töltéseken és ugaron gyakori, júniustól szeptemberig virágzik. Gyógyászati célokra leginkább a növényből készült zsíros olaját hasznosítják. A ligetszépében megtalálható hatóanyagok a linolsav-, gamma-linolénsav-, olajsav- és palmitinsav-trigliceridek.
A linolsav és a linolénsav az arachidonsav természetes előanyagai, ami fontos szerepet játszik a szervezet gyulladásos mediátorainak (prosztaglandinok) anyagcseréjében, termelődésében. A folyamat befolyásolásával az említett telítetlen zsírsavak csökkentik az egyéb, gyulladáskeltő és más káros hatással (véralvadást fokozó, érszűkítő) rendelkező arachidonsav-termékek képződését.
Mire jó a gyógynövény?
- gátolja az érelmeszesedést és az ennek nyomán kialakuló artériás betegségeket
- vérnyomáscsökkentő
- koleszterinszint-csökkentő
- befolyásolja a prosztaglandin-szintézist
- gyulladáscsökkentő
Gyógyászati célokra a ligetszépe friss, föld feletti részeit és az érett magvak zsíros olaját hasznosítják
Bőrbetegségek kezelésére - külsőleg és belsőleg - is kiváló lehet a gyógynövény, amennyiben a tüneteket a linolsav hiánya okozza (az ilyen betegeknél a vérplazmában kimutathatóan alacsonyabb a linolsav koncentrációja, vagy hiányzik az az enzim, ami ezt gamma-linolénsavvá alakítja át).
Krémek, kenőcsök és balzsamok is készülnek a növény felhasználásával, amiket bedörzsöléshez, illetve fürdéshez is használhatunk. A tiszta olajat vagy a ligetszépe-olajjal készült terápiás krémeket, kenőcsöket közvetlenül felvihetjük az érintett bőrfelületre, illetve az olajat fürdőadalékként is használhatjuk.
Forrás: tudatosvasarlo.hu