A heveny hörghurut az alsó légutak – a garat, a légcső és a hörgők – nyálkahártyáinak gyulladása. A gyulladás rendszerint a felsoroltak mellett kiterjedhet a légcsövekre is.
Általános tudnivalók
Az idült hörghurutnál általában nem játszanak szerepet kórokozók, míg a heveny hörghurutot rendszerint vírusok, ritkábban baktériumok okozzák. Ez utóbbi esetében legtöbbször másodlagos fertőzésről van szó. A nyák a hörgők tisztulásáról gondoskodik, ezért fontos, hogy felköhögjük, kiköpjük, és ily módon mielőbb felszámoljuk a kórokozó gócot.
A heveny hörghurut a hideg évszak egyik gyakori megbetegedése. Ám nem a hideg váltja ki, mint inkább az, hogy az immunrendszer télen sokszor nem elég erős ahhoz, hogy ellenálljon a szervezetbe jutó kórokozóknak.
Tünetek
Orvoshoz kell fordulnunk, ha a felköhögött váladék sárgászölddé válik – ilyenkor fennáll a veszély, hogy a heveny hörghurut bakteriális tüdőgyulladássá fajult –, ez másodlagos fertőzésre utal. Ha a felköhögött váladékban vérnyomok láthatók, azonnal orvoshoz kell menni, és akkor is, ha súlyosan romlik a közérzet, és a tünetek 7-14 nap elteltével sem enyhülnek. Lehetséges szövődmények: Idült hörghurut, tüdőgyulladás.
Természetes gyógymódok
- Naponta 3-szor fogyasszunk legfeljebb ötféle növényből – például kerti sarkantyúka, kakukkfű, fahéj, lándzsás útifű – készült teát.
- Naponta 3-szor vegyünk be 5 csepp propolisztinktúrát 1 teáskanál mézzel. Ez a természetes gyógymód csillapítja a köhögési ingert.
- Inhaláljunk kakukkfűvel és kamillával: 1 marékkal tegyünk egy nagy tálba, és öntsük le forrásban lévő vízzel. Fejünket tartsuk minél közelebb a tál fölé, és borítsuk le egy nagy törülközővel, amely eltakarja a tálat is. Nagyjából 10 percen keresztül lélegezzük be mélyen a gőzt. Végezzük ezt naponta kétszer-háromszor.
- Folyamatosan tartsuk melegen a lábunkat melegítő lábfürdővel, de figyeljünk arra, hogy láz esetén ez nem javasolt.
- Rendszeres szellőztetés, óránként 10 percig, szélesre tárt ablakkal.
- Váltott lábfürdő: naponta egyszer, 2-3 percig mindkét lábat felváltva, hol lábikráig érő nagyon meleg, hol hideg vízbe mártani. A hideg vízzel fejezzük be, és töröljük szárazra a lábat.
- Készítsünk borogatásokat:
A túróborogatás hűsítő és gyulladásgátló hatású. Elkészítéséhez 1 csomag (500 g) hideg túrót kenjünk kb. 1 centiméter vastagon egy hosszú, vékony pamutkendő közepére. A kendő széleit hajtsuk vissza, és a borogatást helyezzük a mellkasra. Tegyünk fölé két nagy, puha, meleg pamuttörülközőt, és húzzunk meleg pulóvert, ami megtartja a testen a pakolást. Figyelem: ha fázni, dideregni kezdünk, a borogatást azonnal el kell távolítani. Ha a túró kiszáradt (20-30 perc elteltével), egy rövid zuhany után még 30 percig melegen betakarva ágyban kell maradni.
A mustáros borogatáshoz - gyermekek és terhes nők esetében nem alkalmazható - 2-3 evőkanál sárga mustárlisztet keverjünk össze 2 evőkanál búzaliszttel és 50-60 ml meleg vízzel. A pépet legfeljebb 1,5 tenyérnyi felületen kenjük szét egy lenvászon kendőn, amelyet helyezzünk a mellkasra, de a mellbimbókhoz ne érjen. 10 perc elteltével távolítsuk el, és alaposan tisztítsuk meg a bőrt. Ez a természetes gyógymód rendkívül hatásos, de azonnal távolítsuk el a borogatást, ha erősen égető érzést kelt, mert felhólyagosodhat tőle a bőr.
Gyógyhatású készítmények közül a patikákban kapható köhögés elleni kúpok cseppek, szirup tekintetében mindig kérjük ki gyógyszerészünk tanácsát. A borostyántartalmú szerek 12 éves kor alatt nem ajánlottak. Kakukkfűvel, édesgyökérrel készült bedörzsölhető mellkas balzsam. Készülnek még borsmenta -, rozmaring-, zsálya- és borókaolaj-kivonatokkal, amelyeket 5 éves kor alatt nem ajánlanak.