A Wisconsin-Madison Egyetem az Annals of Family Medicine szaklapban publikált kutatásából az derült ki, hogy azok a felnőttek, akik nyolc hétig meditáltak, vagy közepes intenzitású testmozgást, például gyors sétát végeztek, ritkábban fáztak meg, mint azok, akik nem végeztek ilyen tevékenységeket.
Már korábbi kutatások is kimutatták, hogy a tudatos figyelmen alapuló meditáció javítja a kedélyállapotot, csökkenti a stresszt, és erősíti az immunműködést. A mostani kísérletben 149 embert osztottak be három csoportba, az egyik meditált, a másik nyolc hétig rendszeresen kocogott , a harmadik pedig semmit sem csinált. A szeptembertől májusig tartó időszakban a kutatók megfigyelték az alanyok egészségi állapotát, bár azt nem követték nyomon, hogy a résztvevők folytatták-e az edzést illetve a meditálást a nyolchetes időszak után.
Az eredmények alapján kimutatták, hogy a meditálók 76 százalékkal kevesebb napot hiányoztak a munkahelyükről szeptember és május között, a kocogók pedig 48 százalékkal kevesebbet hiányoztak, mint azok, akik semmilyen megelőző intézkedést sem tettek. Ráadásul az is kiderült, hogy a meditáció akár 50, a testmozgás pedig 40 százalékkal is csökkentheti az akut légúti fertőzések időtartamát és súlyosságát.
A kutatást vezető dr. Bruce Barrett elmondta, már korábban is számos kutatás utalt arra, hogy a meditáció és a testmozgás elősegítheti az ilyen betegségek megelőzését, de eddig nem készült a mostanihoz hasonló minőségi, randomizált kísérlet. Barrett szerint az influenza elleni védőoltás is hasznos, bár ez csak az influenza három vírustörzse ellen véd minden évben. "Amennyiben a további kutatások is megerősítik a meditáció 40-50 százalékos, valamint a testmozgás 30-40 százalékos előnyét, rendkívül jelentős hatásról beszélhetünk" - véli a kutató.