A mindennapos fertőzések jó része vírusos eredetű, ami azt jelenti, hogy a szokásos antibiotikumok hatástalanok, mivel azok csak a baktériumokat pusztítják el, a vírusokat nem. Ellenben sok növény tartalmaz mind antibiotikus, mind antivirális hatóanyagokat.
Ez nagy előnyt jelent számukra a vényköteles antibiotikumokkal szemben. Ráadásul a természetes gyógymód további erénye, hogy fejleszti és támogatja testünk ellenálló képességét, óvja és erősíti természetes bélbaktériumainkat , immunrendszerünk "biztonsági rendőrségét". Ezáltal kevésbé leszünk fogékonyak a fertőzésekre. A szintetikus antibiotikumok használatával viszont kiszolgáltatottabbakká válunk: mintha megvonnánk testünktől a golyóálló mellény nyújtotta védelmet.
Az antibiotikumok alkalmazásának aranyszabálya: a lehető legkevesebbet, a lehető legcélzottabban.
Melyek a növényi hatóanyagok?
Mi van a gyógynövényekben?
Elhamarkodott rendelvény
Miért ír fel még mindig sok orvos a kórokozók pontos felderítése nélkül antibiotikumot, és törődik bele a rezisztencia kialakulásába? A felelősség részben bizonyára minket, betegeket is terhel. Hányszor véljük úgy, hogy másnapra okvetlenül vissza kell nyernünk a teljesítőképességünket, és nem szánunk időt a pihenésre, a gyógyulásra (vagy gyógyításunkra) és az elegendő alvásra?
Ha már biztos, hogy bakteriális fertőzésről van szó, kérjük meg a kezelőorvosunkat, hogy válasszon számunkra minél megfelelőbb antibiotikumot. Széles spektrumú antibiotikumot, amelynek hatóanyagai sokféle baktériumfajt gátolnak vagy elpusztítanak, csak a legvégső esetben szabad alkalmazni, mivel ezek tartósan károsítják a bél egészséges baktériumközösségeit is.
Növényi antibiotikumok: mikor jelentenek megoldást?
Tegyük fel magunknak a következő kérdéseket:
- Fontosnak tartom, hogy tartósan egészséges legyek, vagy egyszerűen csak szeretnék minél hamarabb jól lenni, és tovább végezni a napi teendőimet?
- Hajlandó vagyok megtenni magamért annyit, hogy a kellemes, meleg ágyban maradok, inhalálok, teát kortyolgatok, gyógyító ülőfürdőt veszek?
- Nyerni akarok valamit a betegségből azáltal, hogy magamra szánható időnek és pihenési lehetőségnek tekintem, vagy inkább a türelmetlenségemnek engedek?
- Pihenésre intő fontos jelnek tekintem a betegséget, vagy ellenségnek, ami ellen elkeseredetten küzdeni akarok?
- Mennyire gyengült le az immunrendszerünk (például gyakran vagyunk-e fáradtak vagy megfázottak)?
- Mekkora a szövődmények valószínűsége?
- Mennyire félünk a szövődményektől?
- Módunkban áll-e nagyjából egy héten keresztül kímélni magunkat?
Mikor válasszunk növényi gyógyszert?
Nem mindig van feltétlenül szükség szintetikus antibiotikumra. A növényvilágban számos hatékony gyógyszer akad, amely nem kívánt mellékhatások nélkül erősíti az immunrendszerünket. A gyógynövények esetében nem fenyeget az a veszély, hogy a csírák rezisztenssé válnak, ami egy súlyos betegség esetében akár életveszélyes is lehet. A nem mellékes előnyök közé sorolhatjuk a gyógynövények páratlan aromáját: aki szívesebben kortyolgat kellemes környezetben egy teát, ahelyett, hogy rossz ízű szintetikus tablettákat szedne, az a növényekkel mindenképpen jól jár.
A természetes gyógymód előnyei
A természetes növényi gyógyszerek erősítik az immunrendszert , segítik a test természetes működését:
- Jobban alszunk, erősebbnek érezzük magunkat, kevésbé vagyunk kiszolgáltatottak a betegségnek
- Csökkentik a baktériumok számát
- Segítenek a szervezet védelmi rendszerének felépítésében
- Támogatják legfontosabb méregtelenítő szervünk, a máj működését
- Vitaminokkal és ásványi anyagokkal látják el a szervezetet
- Erősítik a bél nyálkahártyáját, így az meg tudja különböztetni egymástól a "jó" és a "rossz" baktériumokat
- Gondoskodnak arról, hogy testünk jól át legyen öblítve: így kikerülnek belőle a bomlástermékek, például az elpusztult kórokozók maradványai
- Fertőtlenítő és hámosító hatásuk révén hozzájárulnak a megfelelő sebgyógyuláshoz
Az igaz, hogy növényekkel lassabban, de egészségesebben és erősebben érjük el a célunkat - feltéve persze, hogy nincs feltétlenül szükség mesterséges antibiotikumra -, de a természetes gyógymód hatására a szervezet könnyebben végez a kórokozókkal, és jobban elbánik az esetlegesen felbukkanó újabb csírákkal is.
Forrás: Aruna M. Siewert: Növényi antibiotikumok - A természet titkos fegyverei A növényi antibiotikumok hatásáról, alkalmazásáról mindent megtudhat a sikerkönyvből, amit itt tud megrendelni.