Szabad-e betegen szaunázni?

Sokan járnak fürdőkbe vagy wellnessezni a téli hónapokban, mert úgy gondolják, hogy ezzel - különösen a szaunázással - megelőzhető a megfázás vagy az influenza. De mi a helyzet akkor, ha már a kórokozók megtámadtak bennünket? Érdemes akkor is hőlégfürdőzni, vagy éppen ellenkezőleg, tilos ilyenkor kitenni a szervezetünket a szaunázással jár extrém hatásoknak.

A szaunázás tulajdonképpen afféle sokkterápia

Az extrém meleg légfürdőt követő hideg vizes merülés erősen próbára teszi a testünk alkalmazkodóképességét. Ugyanakkor ezek az extrém hatások aktivizálják a szervezet olyan funkcióit, amelyek hozzájárulnak a tartós egészség fennmaradásához.

szauna, szauna szaunázás finn szauna infraszauna
A szaunázás egészségi hatásai bizonyítottak. Betegen nem jó ötlet

A szaunázás hatására bekövetkező élettani változások legnyilvánvalóbbika a szervezet felkészülése, hogy megvédje magát a hőstressztől. Ennek során a nyugalmi vérnyomás stabilabbá válása az egyik legfontosabb hatás. Bizonyítékok vannak arra is, hogy a szaunázás javít a légzőszervek, a mozgásszervek és az immunrendszer működésén is. A szauna rendszeres használata javítja az állóképességet is, amit a sportolók felkészítése során is kihasználnak. A szaunázás sok pszichológiai előnnyel is jár, beleértve a jobb alvást, hangulatot, és a megemelkedő fájdalom toleranciát.

Nem szabad alkoholt fogyasztani szaunázás előtt

A forró kamrában töltött szakaszt követő hideg vizes merülés felerősítheti ezeket az előnyöket, de óvatosan kell eljárni az arc és a fej megmerítésével. Alkoholt fogyasztani szaunázás előtt és alatt kifejezetten meggondolatlan dolog, ahogy a gyors fogyásra tett kísérletezgetés a szaunában való izzadással.

De mi a helyzet a megfázás vagy betegség esetén? A tapasztalatok azt mutatják, hogy a megelőzésben a szaunázás nagyon jó szolgálatot tehet. Aki rendszeresen gyakorolja a hőlégfürdőzést kisebb valószínűséggel betegszik meg. És akkor is segít, a gyógyulási folyamat lezárásának felgyorsításával, ha a szervezetünk már legyűrte a betegséget.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Finn kutatók azt vizsgálták, hogyan befolyásolja az egészséget és az életkilátásokat a rendszeres szaunázás. Elsősorban arra voltak kíváncsiak, hogy a végzetes kimenetelű szívkoszorúér-betegség (CHD), illetve a végzetes szív- és érrendszeri betegség (CVD) valószínűségének, illetve a szaunázás rendszerességének és időtartamának milyen összefüggései vannak. Részletek!

Ne szaunázzunk betegen!

Megfázással küszködve , vagy lázas betegen viszont egyáltalán nem jó ötlet szaunába menni. Egyrészt a szűk térben megfertőzhetünk másokat, mert a szűk zárt térben - hiába is van meleg - könnyen átadhatjuk másoknak a fertőzést. A szervezetünk - ha a kórokozók támadásával kell küzdenie - eleve nagyobb megterhelésnek van kitéve a normálisnál. Ha lázasak vagyunk az pedig önmagában is erősen megterheli a szívet. Így még hősokknak is kitenni a testünket kifejezetten veszélyes lehet.

Ezért ki kell várni, amíg meggyógyulunk, s utána a szaunázás már valóban jól eshet, s hozzájárulhat, hogy az utolsó aktív kórokozóval szemben is felülkerekedjünk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.