Étrend-kiegészítőket fejleszt csaknem egymilliárd forintból a Pannonhalmi Apátsági Pincészet Kft., a győri egyetem és Kisalföldi Mezőgazdasági Zrt. 2020 őszéig fejlesztenének ki egy egész termékcsaládot 856,5 millió forintból, amelyhez 510 millió EU-s támogatást ítéltek meg nekik. Úgy tervezik, hogy a pannonhalmi szerzetesek hagyományos gyógynövény -kivonatait adják szőlőmagolajhoz. Azt állítják, hogy infarktus, bizonyos ráktípusok, keringési és agyi gondok vagy allergia ellen is jók lehetnek majd a készítményeik.
A Pannonhalmi Apátsági Pincészet adja a szőlőmagolajat , és ők fogják a végterméket is legyártani, ahogy az ehhez szükséges berendezéseket is ők szerzik be. A Széchenyi István Egyetem végezné a szükséges kémiai-fizikai mérések és vizsgálatok jó részét, a Kisalföldi Mezőgazdasági Zrt. pedig a gyógynövények megfelelő termesztését.
Egyre több az étrend-kiegészítő a magyar piacon
Az étrend-kiegészítők forgalomba hozatala - a gyógyszereknél alkalmazott engedélyezéstől eltérően - egyszerű notifikációval történik, ami nagyon leegyszerűsítve annyit tesz, hogy a forgalmazó kitölt egy adatlapot, ezt követően pedig piacra dobhatja a termékét. Ellenőrzésük a piacfelügyeleti hatóságok feladata lenne, amelyek leginkább csak akkor foglalkoznak ezekkel a termékekkel, amikor valamilyen gazdasági, fogyasztóvédelmi vagy élelmiszer-biztonsági vétség gyanúja merül fel.
A fenti okoknak is köszönhető, hogy napjainkban szinte elárasztották a hazai piacot a legkülönfélébb étrend-kiegészítő termékek. Ezek legtöbbször önmagukban nem jelentenek veszélyt a fogyasztóra, bizonyos hatóanyagok kombinációja azonban súlyos problémákat idézhet elő. Hogy ez miért lehet veszélyes, és mire érdemes odafigyelni, arról bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!