A szőlőmag-kivonat tulajdonképpen a borgyártás mellékterméke - azonban igen értékes "felesleg", ugyanis nagyon sok olyan vegyületet tartalmaz, melyek pozitívan hatnak az egészségünkre. Ezek közé tartoznak többek között a vitaminok, a flavonoidok, a linolénsavak, illetve a polifenolok.
Egyre több kutatás foglalkozik a szőlőmag-kivonat hatásaival, és ezek szerint azért érdemes szedni, mert csökkenti a koleszterinszintet, a krónikus gyulladásokat és a makuladegenerációt is. Gyógyító és megelőző hatással van a szívbetegségekre is, emellett pedig egyesek daganatmegelőző hatásokat is tulajdonítanak neki.
Egy, a Free Radical Biology and Medicine című szaklapban megjelent kutatás szerint a szőlőmag-kivonat, illetve a belőle készült kenőcs helyileg alkalmazva gyorsítja a sebgyógyulást és fokozza a bőr regenerálódását.
Egy másik tanulmány szerzői pedig úgy találták, hogy a szőlőmagban található vegyületek, az úgynevezett proanthocyanidinok erőteljes daganatmegelőző hatással rendelkeznek, és a szőlőmag-kivonat csökkentheti a bőrdaganatok kialakulásának esélyét, illetve csökkentheti annak súlyosságát is.
A szőlőmag-kivonatot igen előnyösnek tartják a különböző szív- és érrendszeri betegségek, a magas vérnyomás , a magas koleszterinszint, illetve az azokkal összefüggő vérérkárosodások megelőzésében. A Mutation Research/Fundamental and Molecular Mechanisms of Mutagenesis című szaklapban megjelent tanulmány szerzői szerint a szőlőmagban található, már említett vegyületek, a proanthocyanidinok a C- és E-vitaminokhoz hasonló erős antioxidánsnak bizonyultak.
Rendszeres fogyasztásával megelőzhető az öregedéssel együtt járó kognitív hanyatlás, megőrizhető a szellemi frissesség, és egyes szakemberek szerint akár még az Alzheimer-kór ellen is hatékony étrend-kiegészítő lehet.
A szemünk egészségére is nagyon jó hatással lehet a szőlőmag-kivonat: a makuladegeneráció mellett állítólag a diabéteszes retinopátiát is megelőzi, emellett pedig javítja a szem fényérzékenységét (így elkerülhető a farkasvakságnak vagy szürkületi vakságnak nevezett betegség, melynél az érintett félhomályban feltűnően gyengébben lát, mert a szem képtelen azonnal alkalmazkodni a fény utáni sötétséghez).
A szőlőmag kivonatát, illetve a belőle készült olajat sokan igazi csodaszernek tekintik A szőlőmag-kivonat szedése nem javasolt azoknak, akik vérhígítókat szednek, mert fokozhatja ezen gyógyszerek hatását, és növelheti a vérzések, zúzódások esélyét. A szőlőmag-kivonat fogyasztása nem javasolt várandós kismamáknak. Kutatások szerint a szőlőmagkivonat hatással van a hormonális rendszerre is, elsősorban arra az ösztradiol nevű hormon előállítására.
Szőlőmagolaj
A szőlőmag-kivonat előállítása során olaj is kipréselhető a magból, amely szintén jó hatással van szervezetünkre: a szőlőmagolajban lévő többszörösen telítetlen zsírsavak igen egészségessé teszik. Belsőleg használva a következő előnyös tulajdonságait jegyezték fel:
- szívbarát és védi a keringési rendszert a meszesedéstől
- erősíti a vérereket és a hajszálereket
- növeli a HDL (jó) koleszterin szintjét
- magas antioxidáns tartalma miatt gátolja az öregedést és fiatalítja a bőrt
- kedvező hatása van a prosztatára és az impotenciára
- nőknél a változó kor kellemetlen tüneteit enyhíti
A szőlőmagolajat a bőrápolásban mindenképpen érdemes felhasználni, mert nagyszerűen hidratálja és magas vitamintartalmának köszönhetően ápolja a bőrt, emellett pedig nagyszerű alap- vagy vivőolaj lehet aromaterápiás kezelésekhez.
Az étrend-kiegészítőt megvásárolhatjuk bioboltokban, gyógyszertárakban egyaránt.