A Bacillus licheniformis tengeri baktériumból izolált egyik enzimet használták fel a spray kifejlesztéséhez. A baktérium azon a tengeri hínáron található, amelyet a Newcastle Egyetem kutatói eredetileg a hajótestek megtisztításához vizsgáltak. A szakfolyóiratban megjelent tanulmányukban arról számolnak be, hogy a krónikus orrmelléküreg-gyulladás számos esetében a baktériumok biofilmet hoznak létre, vagyis olyan ragadós védőréteget, ami megvédi őket a spray-ktől és antibiotikumoktól. Az in vitro kísérletek azt mutatták, hogy az NucB nevű enzim a biofilmek 58 százalékát feloldja.
Az egyetem kutatója, Dr. Nicholas Jakubovics elmondta, hogy az enzim gyakorlatilag lebontja az extracelluláris DNS-t, amely ragasztóanyagként tartja a sejteket az orrmelléküregek felszínén. "A laboratóriumi kísérletek során az NucB a tesztelt organizmusok több mint a felét eltüntette" - mondta Jakubovics.
Európában a polippal vagy anélkül kialakult orrmelléküreg-gyulladás az egyik leggyakoribb oka a családorvosi kezeléseknek. A felnőttek mintegy 10 százalékát érinti a betegség.
Az egyetem a Bacillus licheniformis tengeri baktériummal végzett korábbi kutatásaiból kiderült, hogy amikor a baktériumok tovább akarnak haladni, olyan enzimet szabadítanak fel, amely lebontja a külső DNS-t, felbontja a biofilmet, és felszabadítja a baktériumokat a hálóból. Amikor az NucB enzimet megtisztították, és más biofilmekhez adták hozzá, gyorsan feloldotta a ragacsos anyagot, sebezhetővé téve a bakteriális sejteket.