Tényleg jó az almaecet a leégésre?

Nyáron sajnos sokakkal megtörténik, hogy leégnek, és ilyenkor sokféle módszert kipróbálnak a bőrirritáció, égő érzés és kivörösödés enyhítésére. Az egyik, szájhagyomány útján terjedő módszer a leégés kezelésére az almaecet használata, de vajon ez valóban jó ötlet?

Az almaecet használata a házi bőrápolásban nem új keletű. Sokat lehet olvasni arról, hogy segítheti a sebgyógyulást, illetve zsíros bőr tonizálására is szokták ajánlani, gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatásai miatt. Ugyanakkor fontos tisztában lenni azzal, hogy a leégett bőr kezelése fokozott óvatosságot igényel - derül ki a Women's Health cikkéből.

Leégett bőr: mit tegyünk, és mit ne? A leégést a legjobb megelőzni, magas faktorszámú fényvédőt használni, a déli órákban pedig eleve kerülni a napozást. De mit tegyünk, ha mégis megpirultunk, és mi az, amit még véletlenül se? Kattintson a részletekért!

Csak ront a helyzeten

A napfény bőrkárosító hatását ma már keveseknek kell bemutatni, nem véletlen, hogy a legtöbb szakértő azt ajánlja, hogy a fényvédelemre ne csak nyáron, hanem egész évben figyeljünk oda. Amikor a napkárosodott bőr megduzzad, kivörösödik, fáj, felhólyagosodik, akkor valójában nem a hagyományos értelemben vett égési sérülésről van szó. Valójában a káros UV-sugarak okozzák a sejtek sérüléseit, tehát nem olyan égésről van szó, mint amikor megérintünk valamilyen forró felületet.

Leégés esetén az almaecet csak ront a helyzeten. Fotó: Getty Images
Leégés esetén az almaecet csak ront a helyzeten. Fotó: Getty Images

Az almaecetben található almasavnak hámlasztó hatása van, csakhogy egy napkárosodott bőrt sav hatásának kitenni nem igazán jó ötlet. A leégett bőr pH-egyensúlya is felborul, amit ha bármilyen savval kezelünk, akár még ronthatunk is a helyzetet. Tovább irritáljuk vele a sérült bőrt, és akár még kémiai égési sérüléseket is okozhatunk rajta. Ez akkor sem változik, ha az almaecetet előtte vízzel felhigítjuk, és esetleg egy ebbe a folyadékba áztatott borogatással próbáljuk kezelni a napégést. A szakértők semmilyen formában és koncentrációban nem ajánlják azt, hogy a napkárosodott bőrt almaecettel, vagy almaecetes oldattal próbáljuk kezelni, ha nem szeretnénk még súlyosabb bőrirritációt.

A leégett bőrt hűteni érdemes - de nem jegelni, mert az extra hideg szintén tovább sokkolhatja a bőrt - hűvös zuhannyal, illetve hideg vizes borogatással. Érdemes kerülni minden olyan kozmetikum használatát, amiben illatanyag van, vagy nagyon habzik, és természetesen extrán fontos, hogy a leégett bőrrészt ne érje a nap, ezért ha kimegyünk a lakásból, mindig viseljünk olyan könnyű anyagból készült, laza ruházatot, ami teljesen elfedi az adott területet. Emellett érdemes sok folyadékot fogyasztani, és megvárni, míg a szervezet és a bőr öngyógyító folyamatai beindulnak, és elvégzik a dolgukat. A súlyosabb bőrgyulladást hidrokortizonos krémmel is próbálhatjuk enyhíteni, de kerüljünk minden olyat, ami zsíros, olajos, túl nehéz. Válasszunk tejes, géles állagú termékeket, amikben olyan hatóanyagok vannak, mint az aloe vera, a panthenol, vagy az allantoin.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.