A nyírfa régóta ismert és elismert gyógynövény. Levelének drogja (Betulae folium) hivatalos a vesekőoldó tulajdonságainak köszönhetően.
A levelek flavonoid festékeket, illékony vegyületeket és triterpéneket tartalmaznak. A rügyekben, melyeket főleg a gemmaterápiában használnak, zsíroldékony flavonoid-metiléterek is találhatóak.
Mi a helyzet a nyírfavízzel?
„Kísérleti körülmények között a húgykövek nagyobbodását lassítja. A napi 3X100 ml-nyi virics elfogyasztása vesekólikát válthat ki, melynek során a kisebb méretű és sima felületű, főleg kalciumfoszfát-tartalmú kövek eltávozhatnak” – olvashatjuk a Gyógynövények ismerete – A fitoterápia és az alternatív medicina alapjai című tankönyvben – szerk.: Prof. Dr. Rácz Gábor, Prof. Dr. Rácz-Kotilla Erzsébet, Prof. Dr. Szabó László Gy.; Galenus Kiadó, 2012.
Az C-vitaminból jóval kevesebb van benne literenként, mint egy pohár almalében” - tette hozzá.
Csupor Dezső szerint a nyírfavíz joggal tekinthető egy egészséges, különleges ízű üdítőitalnak, de csodát, gyógyulást ne várjunk tőle. A nyírfavízzel kapcsolatos tudományos vizsgálati eredmények (hiánya) ugyanis nem támasztja alá a gyógyászati felhasználás létjogosultságát.
"Az viszont óvatosságra int, hogy szennyezett talajon növő fák nedveiben nagy mennyiségben jelennek meg nehézfémek, így ismeretlen eredetű, ellenőrizetlen összetételű termékek esetén az ebből fakadó kockázattal is számolni kell. Persze ezt a veszélyt nem érdemes túlbecsülni, de a teljes képhez ez is hozzátartozik. Természetesen nem meglepő hogy azok, akik a nyírfaviricsre alapozzák a vállalkozásukat, nem érdekeltek abban, hogy ezt a terméket reálisan mutassák be a vásárlóközönségnek” – olvasható az index.hu -n.