Mi az a térképnyelv?
A térképnyelv kialakulásának okairól nincsenek információink, számos tényező szerepet játszhat a megjelenésében, például stressz és szorongás, allergia, cukorbetegség, hormonális rendellenességek vagy vitaminhiány (elsősorban a B-vitaminok, illetve a cink hiánya okozhat tüneteket, ezért érdemes ezekben a tápanyagokban gazdag ételeket enni).
Nagyon gyakori lehet pszoriázisos betegeknél . A jelenség nem veszélyes, de kellemetlen lehet, és időnként fájdalmassá válhat, például érzékenyen reagálhat csípős, savas vagy túl forró ételekre. Ezeken a területeken könnyebben telepedhet meg a candida, és a térképnyelv következménye lehet kellemetlen lehelet, afta és krónikus fájdalom is.
A térképnyelv bárkinél, bármely életkorban kialakulhat, és van, akinél rendszeresen visszatér. A térképnyelv nem fertőző, és nem növeli a szájüregi daganatok kialakulásának esélyét sem. Nem gyógyítható, de nagyon jól kezelhető, néhány egyszerűbb otthoni módszerrel is. Ha azonban a a térképnyelv komoly fájdalommal jár, mindenképpen mutassuk meg orvosnak, hogy a súlyosabb betegség esélyét kizárhassuk.
Hogyan kezelhetjük otthon a térképnyelv tüneteit?
Változtassunk az étrendünkön! A térképnyelv egyeseknél irritációval jár együtt, ezért bizonyos ételek fájdalmat okozhatnak. A leggyakrabban a csípős, fűszeres, sós, illetve savas ételek okozhatnak problémát, ezért érdemes ezeket kerülni. Szintén irritációt okozhatnak a dohánytermékek, az intenzív ízű cukorkák, a savas kémhatású zöldségek és gyümölcsök, valamint azok az élelmiszerek, melyekben túlságosan sok az adalékanyag.
Igyunk elég folyadékot! Minél több folyadékot fogyasztunk, annál kisebb az esélye annak, hogy térképnyelv alakuljon ki. A folyadékfogyasztással javíthatjuk a szájüregi higiéniát, csökkenthetjük a kellemetlen szájszag kialakulásának esélyét is. Igyunk naponta legalább két liter vizet (ebben akár okostelefonos applikációk is a segítségünkre lehetnek), együnk magas víztartalmú zöldségeket és gyümölcsöket (például dinnyét vagy uborkát), rendszeresen fogyasszunk leveseket, gyümölcsturmixokat. Az alkohol- és koffeintartalmú italokat azonban kerüljük!
Használjunk aloe verát! Az aloe verának gyógyító, gyulladáscsökkentő hatásai vannak, emellett hatékony a kellemetlen lehelet ellen is. Egyszerűen facsarjunk ki egy aloe vera-levelet, majd a levet kenjük a nyelvünkre. Várjunk tíz percet, majd öblítsük ki a szánkat langyos vízzel. Aloe vera-zselével is öblögethetünk, naponta két-három alkalommal.
Öblögessünk almaecettel! Az almaecetnek számos előnyös hatása van a szervezetünkre. A térképnyelvnél különösen akkor érdemes használni, ha kezdődő gombás fertőzést tapasztalunk magunkon. Az almaecet helyreállíthatja a száj pH-értékét, és segíthet a fertőzések elleni küzdelemben is. Keverjünk el egy evőkanál almaecetet és egy mokkáskanál szódabikarbónát egy pohár vízben, majd ezzel öblögessünk, naponta két-három alkalommal.
Próbáljuk ki az olajos öblögetést! Az olajos szájöblítésnek évezredes hagyománya van a távol-keleti kultúrákban, és a követői állítják, ennek a szokásnak köszönhetik az egészségüket. Az olajos öblögetés segítségével megszabadulhatunk a szánkban felgyülemlő méreganyagoktól, és csökkenthetőek a térképnyelv tünetei is. Reggel, ébredés után, mielőtt bármit ennénk vagy innánk, vegyünk egy kis mennyiségű, nagyjából 1 evőkanálnyi szezám-, olíva- vagy kókuszolajat a szánkba, és alaposan öblögessünk vele 5-10 percen keresztül. Köpjük ki az olajat, öblítsük ki a szánkat langyos vízzel, majd mossuk meg a fogunkat. Ügyeljünk arra, hogy ne nyeljük le az olajat!