A gyomrot olyan nyálkahártyaréteg borítja, amely védi az alatta fekvő szövetrétegeket a gyomorsavtól. Ha a védőréteg megsérül, akár a gyomorban, akár a gyomorkimenetnél, gyulladás következik be.
Mit kell tudni a gyomornyálkahártya-gyulladásról?
A heveny megbetegedés nem kielégítő kezelés esetén idültté válhat. A gastritis nem fertőző, bár a leggyakoribb előidézői baktériumok. Bizonyos nagy dózisú gyógyszerek, fájdalomcsillapítók, kortizon-készítmények is károsíthatják a gyomornyálkahártyát, így, amikor tehetjük, részesítsük előnyben a természetes gyógymódokat, szükség esetén orvosunkkal egyeztetve. A kávé, az alkohol, a dohányzás, valamint a kapkodó étkezés ugyanúgy a gyomornyálkahártya ellenségei. Az idültté vált gyulladások sokszor tünet nélkül zajlanak le, és csak véletlenül fedezik fel őket.
A kávé gyomornyálkahártya-gyulladást is okozhat?
A betegség ritka formája az autoimmun gastritis , amelynek során a szervezet védelmi rendszere támadja meg és károsítja a gyomornyálkahártyát. Az idült gyomornyálkahártya-gyulladás következménye többek között vas- és B12-vitamin-hiány - ilyenkor a szervezet vörösvértest- és oxigénellátása nem kielégítő, ami részint súlyos és visszafordíthatatlan következményekkel járhat.
A gastritis tünetei
Görcsös has- és gyomorfájás, nyomás- és teltségérzet, felfúvódottság, étvágytalanság, rosszullét, hányás, súlyosabb esetekben szurokszéklet ("fekete" széklet, vér a székletben) és vérhányás. Megfigyelhető, hogy a tünetek közvetlenül evés után erősebben jelentkeznek.
Orvoshoz kell fordulnunk szurokszéklet és vérhányás esetén, heveny rosszabbodáskor, és ha 4 hétnél tovább tart a kór lefolyása. Lehetséges szövődmények: Gyomorfekély , gyomorvérzés vagy - perforáció, nyombélfekély. A gyomorrák kockázata is nőhet.
Természetes gyógymódok
- Készítsünk teát az alábbigyógynövényekegyenlő arányú keverékéből: kamilla, borsmenta, cickafark és édesgyökér, valamint a következő gyógyfüvek egyike: macskagyökér (valeriána), zilizgyökér, édesköménymag, zab, mályvalevél és - virág, citromfű. Az étkezésektől függetlenül naponta 3-szor igyunk meg egy-egy csészényit a forrázatból.
- Gyomornyálkahártya-gyulladás esetén a nyálkahártya védelme a legfontosabb. Ebben segítenek a lenmag nyákanyagai. Naponta 2-szer öntsünk le 1 evőkanál durvára tört barna lenmagot 1 csésze meleg vízzel, és 1 órán keresztül hagyjuk állni. Ezután szűrjük le, és igyuk meg a vizet. Gyógyhatású készítmények: Többek között édesgyökérrel, kamillával és fehér ürömmel készülnek cseppek, de jó hatásúak a kamillával, borsmentával, köménnyel és ezüst-kolloiddal előállítottak is.
- - Heveny gyomornyálkahártya-gyulladás esetén kerüljünk minden savas, nagyon zsíros vagy édes, illetve nagyon hideg élelmiszert. A természetes gyógymódok alkalmazása mellett tartsunk könnyű diétát natúr joghurttal, savszegény gyümölcsökkel - banán, lisztes alma, dinnye -, rizzsel, tönkölylisztből készült kenyérrel.
- A három főétkezés helyett többször együnk kevesebbet, nyugodt körülmények között, és ne terheljük meg a gyomrot.
- Legalább átmenetileg tartózkodjunk a kávé- és az alkoholfogyasztástól, valamint a dohányzástól.
- Ajánlott a sok mozgás, lazító gyakorlatok, autogén tréning, progresszív izomlazítás vagy meditáció.
Reggelente készítsünk egy nagy csésze teát kamillavirágból. Igyuk meg, majd egy meleg szobában feküdjünk 5-5 percig hanyatt, a bal oldalunkon, hason és a jobb oldalunkon. Ezután még 15 percig maradjunk a meleg takaró alatt és pihenjünk (melegítőpalackot is használhatunk). Este ismételjük meg a kúrát, amelyet ezen a módon két hétig folytassunk.
Forrás: Aruna M. Siewert: Növényi antibiotikumok - A természet titkos fegyverei
A növényi antibiotikumok hatásáról, alkalmazásáról mindent megtudhat kiadónk sikerkönyvéből, amit itt tud megrendelni.