Koronavírus: így semmiképpen nem terjed

Az új koronavírussal kapcsolatos tévhitek majdnem olyan gyorsan terjednek, mint maga a vírus. Itt az idő tehát újra tiszta vizet önteni a pohárba.

Számos tévhitet oszlat el, illetve a koronavírussal kapcsolatos alapvető kérdéseket válaszolja meg a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) összeállítása, amely az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kiadványa alapján készült.

Szúnyogcsípéssel nem terjed

A fokhagyma nem véd az új koronavírus ellen - olvassa el korábbi cikkünket , amelyben további tévhiteket cáfolunk meg.

Az egyik legelterjedtebb tévhit az, hogy a koronavírus szúnyogcsípéssel is terjed - ezt azonban semmilyen bizonyíték vagy adat nem támasztja alá. Az új típusú koronavírus egy légúti vírus, amelyet a fertőzött emberek elsősorban a köhögéskor vagy tüsszentéskor a levegőbe juttatott cseppekkel terjesztenek.

koronavírus, koronavírus terjedése, koronavírus megelőzése, koronavírus tévhitek, koronavírus WHO
A koronavírussal kapcsolatos tévhitek majdnem olyan gyorsan terjednek, mint maga a vírus.Fotó: Getty Images

A test külső fertőtlenítés csak árt

Az interneten terjedő híresztelések ellenére az egész test alkohollal és a klórral való permetezése sem jó módszer a koronavírus-fertőzés elkerülésére. Ez ugyanis nem öli meg azokat a vírusokat, amelyek már bejutottak a szervezetbe, viszont roncsolja a nyálkahártyát, illetve a ruhákat is könnyen tönkreteszi. Az alkohol és klór ugyanakkor nagyon hasznos lehet a felületek fertőtlenítésére - a megfelelő használati utasítás betartása mellett.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Nem csak az idősekre veszélyes

Az új koronavírus minden korosztályt megfertőzhet, de az idősek és a krónikus betegségben szenvedők esetében általában nagyobb az esély arra, hogy a betegség súlyossá váljon. A WHO azonban azt javasolja, hogy életkortól függetlenül mindenki védekezzen a vírus ellen, különösen figyeljen a kezei tisztán tartására , és igyekezzen elkerülni mások megfertőzését.

A víz és a gargalizálás nem segít

Az MTA összeállításában további két gyakori tévhit cáfolata is szerepel. Mint kiemelik, sem a gyakori vízivás, sem a sós vízzel való gargarizálás nem véd meg a koronavírustól. Emellett az is tévedés, hogy ha valaki legalább 10 másodpercig vissza tudja tartani a lélegzetét köhögés nélkül, akkor nem beteg.

Nem valószínű, hogy nyáron eltűnik a koronavírus - olvassa el a részleteket társportálunk, az nlc.hu cikkében!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.