A csontleves tényleg megfiatalítja a bőrt?

Sokan egyenesen csodaszerként emlegetik a csontlevest, mondván, hogy egyéb jótékony hatásai mellett a bőrt is képes megfiatalítani. De mennyi igaz ebből?

Bár a csontlevest évezredek óta használják a kínai orvoslásban, csak néhány évvel ezelőtt vált úgynevezett szuperélelmiszerré – nyilatkozta Serena Poon, a Los Angelesben élő séf, táplálkozási szakértő az Everyday Health portálnak. A szakember úgy véli, a csontleves annak köszönheti újdonsült népszerűségét, hogy két olyan étrendnek is a szerves részét képezi, amely az utóbbi időben kiemelt figyelmet kap: az egyik a ketogén, a másik pedig a paleolit diéta.

csontleves, bőr
A csontleves tényleg megfiatalítja a bőrt? Fotó: Getty Images

A csontleves készítéséhez bármilyen állat csontját, húsát felhasználhatjuk, emellett zöldségek, fűszerek, esetleg gyógynövények kerülnek még bele. Lényege, hogy hosszú ideig, jellemzően 1-2 napig kell lassú tűzön rotyogtatni. A táplálkozási szakértő azt mondja, az így kapott, tápanyagokkal teli folyadék gazdag gyulladáscsökkentő aminosavakban, biológiailag hasznosítható ásványi anyagokban és kollagénben.

A kollagén egy, a bőrben található fehérje, amelynek azért olyan nagy a jelentősége, mert segítségével a bőr rugalmasabbá, fiatalosabbá válhat, csökkenhet a ráncok mélysége, mennyisége. Mivel azonban a természetes kollagéntermelés az életkor előrehaladtával csökken, egy egész iparág foglalkozik azzal, hogyan lehetne folyamatosan ellátni a bőrt kollagénnel – akár bőrápoló termékek, akár kollagént tartalmazó étrend-kiegészítők, akár kollagénben gazdag ételek és italok fogyasztásával.

Mi az igazság?

A csontlevesről sokan azt tartják, hogy a benne lévő kollagén hamar eljut a „megfelelő” helyre, például az arcbőrbe, ahol aztán ki tudja fejteni ránctalanító hatását. Erről dr. Peyton Berookim gasztroenterológus, belgyógyász azt mondja, igaz, hogy erős kapcsolat van a bélrendszer és a bőr között (jól mutatja ezt például az, hogy az ételallergiák egyik vezető tünete a bőrkiütés), azt azonban nem lehet irányítani, hogy melyik tápanyag pontosan hova kerüljön. Isabel Butler táplálkozási szakértő is egyetért dr. Berookimmal; mint azt a szakember leszögezte, „ahogyan a zsírfogyasztás sem vezet közvetlenül a testzsír növekedéséhez, úgy a kollagénfogyasztás sem növeli a bőr kollagénszintjét”.

Ezt azt jelenti, hogy hiába gazdag kollagénben a csontleves, a bőr kollagénszintje ettől még nem fog változni. Az Everyday Health a Harvard Health Publishingre hivatkozva azt írja, valójában az történik, hogy a kollagén más fehérjékhez hasonlóan aminosavakra bomlik, és a szervezet azon szöveteihez jut el, amelyeknek a legnagyobb szükségük van rá. Mint arra dr. Berookim rávilágított, a tápanyagok először az alapvető szervekhez, például a szívhez, az agyhoz és a májhoz kerülnek. „Ennek következtében először a hajunkon, a bőrünkön és a körmeinken vesszük észre a változást, mivel a tápanyagok elvonása gyakran ezekről a helyekről történik meg” – így a gasztroenterológus.

A csontleves tehát nem az a bőrmegújító csodaszer, mint amelynek hirdetik, ettől függetlenül azonban nem kell mellőzni a fogyasztását, hiszen alapvetően egy egészséges élelmiszerről van szó – ahogy ez Serena Poon táplálkozási szakértő cikkünk elején idézett magyarázatából is kiderült. Poonnak egyébként van egy remek csontlevesreceptje is, amelyet az alábbiakban ismertetünk:

Csontleves 

  • Előkészítési idő: 10 perc
  • Főzési idő: 24-48 óra

Hozzávalók

  • kb. 3 kg csirkenyak, -láb és -szárny
  • 3 durvára vágott sárgarépa
  • 3 durvára vágott zellerszár
  • 2 közepes hagyma, negyedelve
  • 2 gerezd fokhagyma, összezúzva
  • 1 teáskanál himalája só
  • 1 teáskanál fekete bors (szemes)
  • 2 evőkanál almaecet
  • 2 babérlevél
  • 3 szál friss kakukkfű
  • fél csokor petrezselyemzöld
  • annyi víz, hogy a fazékban lévő hozzávalókat teljesen ellepje

Elkészítés

Tegyük az összes hozzávalót egy 10 literes edénybe (ebből a mennyiségből Poon szerint kb. 12 adagnyi leves jön ki), majd adjuk hozzá a vizet. Ezután 24-48 órán át főzzük lassú tűzön a levest, és figyeljünk arra, hogy időnként leszedjük a tetején összegyűlt zsírt. Ha készen van, várjunk egy kicsit, amíg hűl, majd szűrjük le. Amikor teljesen kihűlt, fedjük és hűtsük le; ha jól csináltunk mindent, akkor a levesnek kocsonyás állagúvá kell válnia. Egy héten belül fogyasszuk el, vagy fagyasszuk le, de két hónapnál ne tároljuk tovább a mélyhűtőben sem.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az általában közepesen vagy erősen felhős égkép mellett hosszabb-rövidebb napos időszakokra is számíthatunk. A Dunántúl északnyugati részein azonban naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már valamivel nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.