A tél ezt teszi a hajunkkal

Sokan tapasztalják, hogy a hidegebb hónapokban hajuk szerkezete megváltozik, valamint erőteljesebb hajhullás is jelentkezhet. De vajon valóban az időjárás tehet erről?

Egy egészséges felnőttnek nagyjából 100 ezer hajszála van, amely folyamatosan cserélődik. A hajkorona esztétikai funkcióján kívül számos egyéb feladatot is ellát: védi például a fejbőrt az UV-sugárzástól és a hőmérséklet-változásoktól – olvasható az Index cikkében. Mint írták, a hajhullás teljesen természetes jelenség, és egy bizonyos szintig egészséges is. Egyesek akár napi 100 hajszálat is elveszthetnek anélkül, hogy az kopaszodáshoz vezetne – ennél nagyobb mértékű hullás viszont már problémás lehet.

hajhullás, tél, tél hatása, téli időjárás, hideg idő, száraz levegő
A hidegebb hónapokban hajunk szerkezete megváltozik, valamint erőteljesebb hajhullás is jelentkezhet. Fotó: Getty Images

Valóban létezik „szezonális hajvesztés”?

A haj 97 százalékban keratinból, 3 százalékban pedig vízből áll. Egy hajszál életciklusa 3 szakaszból áll: növekedési, átmeneti és nyugalmi időszakból. A növekedési fázis 2-6 évig tart, és naponta 0,3-0,5 milliméteres növekedés figyelhető meg – ez a nők esetében gyorsabb. Az átmeneti szakaszban a növekedés megáll, a 3 hónapos nyugalmi időszakban pedig elhal a hajhagyma. A ciklus végén azonban kifejlődik egy új hajhagyma, amiből egy új hajszál nő majd ki. A haj látványosabb ritkulása általában 30 éves kor körül kezdődik. A férfiaknál általában hamarabb jelentkezik a kopaszodás és az őszülés, mint a nőknél.

„A hajnövekedés gyorsaságát több tényező befolyásolja, elsősorban a vérellátás és a hormonok. Azt, hogy milyen típusú a hajunk, örököljük, de hathatunk is rá a táplálkozással, hajápolókkal” – fogalmaznak a cikkben. Megjegyezték, hogy egyesek úgy vélik, hogy a hajunk télen sem hullik jobban, mint az év többi részében, és a hajhagymák nem fázhatnak meg a hideg időben – néhány kutatás viszont azt állítja, hogy októberben és novemberben több hajszálunk hullik ki, főként a nőknél. A tudomány ezt a jelenséget szezonális hajvesztésnek hívja, és azzal magyarázza, hogy a szervezet így készül fel a télre.

A hajhullás viszonylag gyakori probléma, amelynek hátterében számos dolog állhat a nem megfelelő kozmetikumok használatától a vitaminhiányon át egészen a betegségekig. Kevésbé súlyos esetekben érdemes kipróbálni néhány módszert a hajhullás ellen.

A hideg és a fűtésszezon is hat rá

Ha jelentősebb téli hajhullást nem is lehet kimutatni, az biztos, hogy a kinti hideg, valamint a fűtés miatt szárazzá vált beltéri levegő megváltoztathatja a haj minőségét és szerkezetét. Így tincseink ezekben a hónapokban szárazabbak, fénytelenebbek és törékenyebbek lehetnek, emiatt pedig a hajhullás is fokozódhat.

Arról sem szabad azonban megfeledkezni, hogy a hideg miatt a téli hajmosások alkalmával jellemzően nem adjuk meg a hajunknak azt a lehetőséget, hogy a szabad levegőn száradjon meg. A hajszárító forró levegője azonban szintén roncsolja tincseinket, ezáltal pedig elősegítheti a szokásosnál erőteljesebb hajhullást is.

A szervezetünk télre kiürülő vitaminkészletei, illetve a tápanyagszegényebb táplálkozás miatt szintén fokozottabb lehet a hajvesztés ebben az időszakban. Ügyeljünk az A-, E- és B12-vitamin megfelelő pótlására.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az általában közepesen vagy erősen felhős égkép mellett hosszabb-rövidebb napos időszakokra is számíthatunk. A Dunántúl északnyugati részein azonban naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már valamivel nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.