Veleszületett könnycsatorna-elzáródás, vagy -szűkület is állhat az állandó könnyezés hátterében, amely már újszülöttkorban jelentkezhet - hívta fel a figyelmet a Semmelweis Egyetem közleménye .
Masszírozzuk a bőrt a szemzugban
Legjellemzőbb tünete, hogy az egyik vagy mindkét szem könnyezik, az érintett szemet és az arcot eláztatja a könny, a szemrésben és a pillákon váladék jelenhet meg, a szemkörnyéki bőr kipirosodhat. Az újszülöttkori könnycsatornamasszázst bátran alkalmazhatjuk, ha a fenti tüneteket tapasztaljuk, és nem merül fel sérülés, fertőzés vagy fejlődési rendellenesség a háttérben. A módszerrel a babák 6 hónapos korára az esetek 95 százalékában elkerülhető a műszeres beavatkozás.
Az újszülöttek 5-10 százalékát érinti a jelenség, amely azonban általában spontán vagy masszázzsal megszüntethető - mondta el dr. Barcsay-Veres Amarilla, a Szemészeti Klinika egyetemi adjunktusa, aki ugyanakkor fontosnak tartja kiemelni, hogy a könnytömlő masszírozása előtt minden esetben meg kell győződni arról, hogy nincs-e idegen test a szemrésben, nincs-e komoly gyulladás, esetleg glaukóma. Amennyiben ezek kizárhatók, az esetek nagy részében a könnyutak veleszületett szűkületéről van szó, amely a masszázs segítségével általában meggyógyul.