A napfény stimulálja az immunrendszer T-sejtjeit. A napfényen múlik, hogy a testünk képes-e megbirkózni a fertőzésekkel és a betegségekkel - állítják a kutatók.
Az immunrendszer első számú védőinek, a T-sejteknek erejét a D-vitamin biztosítja, amit főként a napfényből szerzünk be, de magunkhoz vehetjük például tojásból és olajos halakból is.
Az egészséges szervezetben ez a vitamin aktiválja a T-sejteket, halálosztó "testőrökké" változtatva azokat, amelyek felkutatják és megsemmisítik a mikroszkopikus betolakodókat. "Ha a T-sejtek nem találnak elegendő D-vitamint a vérben, akkor el sem kezdenek dolgozni" - mondta Carsten Greisler immunológus professzor.
Az eredmények megmagyarázzák, hogy az alacsony D-vitamin-szintű betegeket miért veszi le jobban a lábukról egy-egy fertőzés, mint másokat. Segítséget nyújthat az orvosoknak abban, hogy megküzdhessenek az autoimmun-reakciókkal és az átültetett szervek kilökődésével.
"Eddig is tudtuk, hogy a D-vitamin fontos a kalcium felszívódásához, és az olyan betegségek elleni harcban, mint a rák vagy a szklerózis multiplex. Azt azonban nem ismertük fel, hogy mennyire kritikus szerepet játszik az immunrendszer aktiválásában" - mondták a Koppenhágai Egyetem kutatói.
Nekivetkőzni a tavaszi napsütésben különösen jó szolgálatot tehet a férfiak számára, mivel csökkenti a veserák kialakulásának kockázatát. A bőrrákkal foglalkozó szakértők azonban arra figyelmeztetnek, hogy mindenképp a bőrtípusuknak megfelelő módon védekezzenek a káros UV-sugarak ellen.
Animáció: HáziPatika.com