Így határozhatjuk meg a bőrtípusunkat házilag

Ha valaki szeretne belevágni a tudatos bőrápolásba, akkor az első lépés, hogy meghatározza a bőrtípusát. Ez ugyanis az egyik legfontosabb tényező – az éppen aktuális bőrállapot, illetve bőrprobléma mellett – ami alapján kiválogathatjuk, hogy milyen termékek kerüljenek az ápolási rutinunkba.

Azt, hogy kinek milyen a bőrtípusa, alapvetően három tényező határozza meg: a hámképzés milyensége, a víztartalom és a faggyútermelés. Az alap bőrtípus örökletes, a bőrállapot viszont változó lehet, mivel utóbbira számos külső és belső tényező hatással van.

Ilyen például az életkor, az életmód, a táplálkozás, a környezeti tényezők, a bőrünkkel érintkező termékek, az időjárás, a hormonháztartásunk aktuális állapota, illetve az általános egészségi állapot is. Ezek miatt alakulhat ki például vízhiány, különféle gyulladásos állapotok, kipirosodás vagy érzékenység.

bőrápolás
Nem mindegy, hogy milyen bőrtípust szeretnénk ápolni. Fotó: Getty Images

Négy alap bőrtípust különböztetünk meg: a normált, a szárazat, a zsírosat és a kombináltat. Fontos tudni, hogy a száraz bőr alapvetően zsírhiányosat jelent, és nem egyenlő a vízhiányossal. A vízhiány ugyanis nem bőrtípus, hanem bőrállapot, akárcsak a bőrérzékenység: olyan, hogy “érzékeny bőrtípus”, vagy “vízhiányos bőrtípus” tehát nem létezik.

A látvány, a bőrérzet és a tapintás is fontos

A normál bőr a legkönnyebben kezelhető: a legfelső réteget borító ún. hidrolipid rétegben megfelelő arányban van jelen a nedvesség és a faggyú, ezért általában puha, tapintásra kellemes, nincsenek rajta látványosan tág pórusok és az egész bőrkép egységes, zsírosabb vagy szárazabb foltok nélkül.

A száraz bőr hidrolipid rétegében túl kevés a faggyú, illetve a vízmegkötő anyag, tehát a védelmét adó zsírköpeny túl vékony, ami miatt könnyebben távozik belőle a nedvesség. A száraz bőrűek számára ismerős leginkább a húzódó, feszülő érzés, és az ilyen bőr gyakran durva, érdes, száraz, hámló foltokkal. A pórusok viszont nem tágak és nem látványosak.

A zsíros bőr abból a szempontból ellentéte a száraznak, hogy a hidrolipid rétegében faggyútúltengés áll fenn, mivel az irharétegben található faggyúmirigyek túl sokat termelnek belőle. Emiatt van az is, hogy ez a bőrtípus hajlamos leginkább a mitesszerek és pattanások kialakulására. A szeborreás bőrnek is nevezett zsíros bőr lehet olajos vagy korpás szeborreás. Az olajos zsírosabban csillog, és látványosan tágak a pórusok, míg a korpás szeborreás tapintása “reszelősebb”, látványra kevésbé fénylő, és kevésbé látványosak a pórusok. Egyes területeken kis korpapikkelyek lehetnek a felszínén.

A kombinált bőrtípus meglehetősen gyakori és vegyesen jellemzők rá a zsíros, illetve a normál, vagy száraz bőrtípus tulajdonságai. A T-vonalban (ami a homlok, orr és áll vonalát jelenti) zsírosabb, az orcákon és az arc külső részein pedig normál vagy szárazabb a bőr ennél a típusnál.

A zsebkendőteszt segíthet kideríteni a bőrtípusunkat

A bőrtípusunk meghatározását bízhatjuk szakemberre is, de létezik egy módszer, amivel "házilag" is kideríthetjük a sajátunkat: az úgynevezett zsebkendőteszt.

Este tisztítsunk arcot a szokásos módon, ezután ne kenjünk semmit a bőrünkre, hanem feküdjünk le aludni. Reggel, felkelés után alaposan vizsgáljuk meg az arcunkat, nézzük meg, milyennek látjuk, tapintsuk is meg. Figyeljük meg, hogy fényes, vagy inkább matt, húzódik-e, tapintásra puhább, vagy érdesebb, a pórusaink mennyire láthatók, jelentkezik-e hámlás? Ezután óvatosan nyomjunk a bőrünkre egy tiszta papírzsebkendőt, és figyeljük meg, marad-e rajta olajos folt.

Normál bőr esetén a zsebkendőn nem látunk foltot, a pórusok csak kifejezetten közelről láthatók, a bőrnek pedig enyhe fénye van. A bőr puha, rugalmas. Szintén normál bőrre utal, ha csak ritkábban vannak pattanásaink, mitesszereink.

A zsíros bőr a zsebkendőn olajos foltot hagy, a pórusok látványosan tágabbak, a bőr pedig vagy kifejezetten csillogó, vagy átsimítás után fénylővé válik. Az ilyen bőrön rendszeresen jelennek meg pattanások, mitesszerek.

A száraz bőr sem hagy foltot a zsebkendőn, emellett érzetre feszül, húzódik, és gyakran ki is pirosodik az orcáknál. Nem fénylik, kifejezetten matt, és amellett, hogy a tapintása érdes, itt-ott akár hámló foltok is lehetnek rajta, a pórusok pedig egyáltalán nem tágak vagy látványosak.

Kombinált bőr esetén a zsebkendőn azokon a részeken láthatunk foltot, ahol a T-vonallal érintkezett, tehát felül, illetve középen. Az ilyen bőr a homlok, orr, áll vonalában fénylik, az arc oldalsó részein pedig matt, és a pórusok is a T-vonalban tágak látványosan. A pattanások és mitesszerek is leggyakrabban ezen a részen jelentkeznek.

A cikket Dr. Vass Ilona bőrgyógyász-kozmetológus lektorálta.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az általában közepesen vagy erősen felhős égkép mellett hosszabb-rövidebb napos időszakokra is számíthatunk. A Dunántúl északnyugati részein azonban naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már valamivel nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű.