Így határozhatjuk meg a bőrtípusunkat házilag

Ha valaki szeretne belevágni a tudatos bőrápolásba, akkor az első lépés, hogy meghatározza a bőrtípusát. Ez ugyanis az egyik legfontosabb tényező – az éppen aktuális bőrállapot, illetve bőrprobléma mellett – ami alapján kiválogathatjuk, hogy milyen termékek kerüljenek az ápolási rutinunkba.

Azt, hogy kinek milyen a bőrtípusa, alapvetően három tényező határozza meg: a hámképzés milyensége, a víztartalom és a faggyútermelés. Az alap bőrtípus örökletes, a bőrállapot viszont változó lehet, mivel utóbbira számos külső és belső tényező hatással van.

Ilyen például az életkor, az életmód, a táplálkozás, a környezeti tényezők, a bőrünkkel érintkező termékek, az időjárás, a hormonháztartásunk aktuális állapota, illetve az általános egészségi állapot is. Ezek miatt alakulhat ki például vízhiány, különféle gyulladásos állapotok, kipirosodás vagy érzékenység.

bőrápolás
Nem mindegy, hogy milyen bőrtípust szeretnénk ápolni. Fotó: Getty Images

Négy alap bőrtípust különböztetünk meg: a normált, a szárazat, a zsírosat és a kombináltat. Fontos tudni, hogy a száraz bőr alapvetően zsírhiányosat jelent, és nem egyenlő a vízhiányossal. A vízhiány ugyanis nem bőrtípus, hanem bőrállapot, akárcsak a bőrérzékenység: olyan, hogy “érzékeny bőrtípus”, vagy “vízhiányos bőrtípus” tehát nem létezik.

A látvány, a bőrérzet és a tapintás is fontos

A normál bőr a legkönnyebben kezelhető: a legfelső réteget borító ún. hidrolipid rétegben megfelelő arányban van jelen a nedvesség és a faggyú, ezért általában puha, tapintásra kellemes, nincsenek rajta látványosan tág pórusok és az egész bőrkép egységes, zsírosabb vagy szárazabb foltok nélkül.

A száraz bőr hidrolipid rétegében túl kevés a faggyú, illetve a vízmegkötő anyag, tehát a védelmét adó zsírköpeny túl vékony, ami miatt könnyebben távozik belőle a nedvesség. A száraz bőrűek számára ismerős leginkább a húzódó, feszülő érzés, és az ilyen bőr gyakran durva, érdes, száraz, hámló foltokkal. A pórusok viszont nem tágak és nem látványosak.

A zsíros bőr abból a szempontból ellentéte a száraznak, hogy a hidrolipid rétegében faggyútúltengés áll fenn, mivel az irharétegben található faggyúmirigyek túl sokat termelnek belőle. Emiatt van az is, hogy ez a bőrtípus hajlamos leginkább a mitesszerek és pattanások kialakulására. A szeborreás bőrnek is nevezett zsíros bőr lehet olajos vagy korpás szeborreás. Az olajos zsírosabban csillog, és látványosan tágak a pórusok, míg a korpás szeborreás tapintása “reszelősebb”, látványra kevésbé fénylő, és kevésbé látványosak a pórusok. Egyes területeken kis korpapikkelyek lehetnek a felszínén.

A kombinált bőrtípus meglehetősen gyakori és vegyesen jellemzők rá a zsíros, illetve a normál, vagy száraz bőrtípus tulajdonságai. A T-vonalban (ami a homlok, orr és áll vonalát jelenti) zsírosabb, az orcákon és az arc külső részein pedig normál vagy szárazabb a bőr ennél a típusnál.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A zsebkendőteszt segíthet kideríteni a bőrtípusunkat

A bőrtípusunk meghatározását bízhatjuk szakemberre is, de létezik egy módszer, amivel "házilag" is kideríthetjük a sajátunkat: az úgynevezett zsebkendőteszt.

Este tisztítsunk arcot a szokásos módon, ezután ne kenjünk semmit a bőrünkre, hanem feküdjünk le aludni. Reggel, felkelés után alaposan vizsgáljuk meg az arcunkat, nézzük meg, milyennek látjuk, tapintsuk is meg. Figyeljük meg, hogy fényes, vagy inkább matt, húzódik-e, tapintásra puhább, vagy érdesebb, a pórusaink mennyire láthatók, jelentkezik-e hámlás? Ezután óvatosan nyomjunk a bőrünkre egy tiszta papírzsebkendőt, és figyeljük meg, marad-e rajta olajos folt.

Normál bőr esetén a zsebkendőn nem látunk foltot, a pórusok csak kifejezetten közelről láthatók, a bőrnek pedig enyhe fénye van. A bőr puha, rugalmas. Szintén normál bőrre utal, ha csak ritkábban vannak pattanásaink, mitesszereink.

A zsíros bőr a zsebkendőn olajos foltot hagy, a pórusok látványosan tágabbak, a bőr pedig vagy kifejezetten csillogó, vagy átsimítás után fénylővé válik. Az ilyen bőrön rendszeresen jelennek meg pattanások, mitesszerek.

A száraz bőr sem hagy foltot a zsebkendőn, emellett érzetre feszül, húzódik, és gyakran ki is pirosodik az orcáknál. Nem fénylik, kifejezetten matt, és amellett, hogy a tapintása érdes, itt-ott akár hámló foltok is lehetnek rajta, a pórusok pedig egyáltalán nem tágak vagy látványosak.

Kombinált bőr esetén a zsebkendőn azokon a részeken láthatunk foltot, ahol a T-vonallal érintkezett, tehát felül, illetve középen. Az ilyen bőr a homlok, orr, áll vonalában fénylik, az arc oldalsó részein pedig matt, és a pórusok is a T-vonalban tágak látványosan. A pattanások és mitesszerek is leggyakrabban ezen a részen jelentkeznek.

A cikket Dr. Vass Ilona bőrgyógyász-kozmetológus lektorálta.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.