Így lehet télen is hidratált és ápolt a kezed

Fogadd meg a bőrgyógyász tippjeit, ha szép, hidratált és fiatalos bőrt szeretnél a kézfejeden.

A kezünk az egyik leggyakrabban használt testrészünk, ezért a kézfejünkön lévő bőr az egyik legjobban igénybe vett bőrfelület, ráadásul ez árulkodik leginkább az életkorról is. A fizikai munkavégzés, az UV-sugárzás, valamint a kézmosás szárító hatása pedig bizony mind összeadódik az évek során. Idővel a kézfej hajlamos a korai öregedésre és a napfoltosodásra, emellett idővel jóval szárazabb, durvább tapintású is lehet. Ráadásul a téli időszakban a hideg idő, a szél és a fűtött belterek száraz levegője is gyakran okoz kézszárazságot.

Nem csak az arcbőrünk igényli a törődést

Míg sokan rengeteg időt és energiát ölnek az arcápolásba, addig a kéz érzékeny bőrére kevesebb figyelem irányul. Dr. Asztalos Gabriella, a Helia-D bőrgyógyász szakértője szerint azonban a téli időszakban különösen fontos, hogy törődjünk a kezünkkel is, ha ugyanis megfelelően ápoljuk azokat, akkor a korunknál jóval fiatalabbnak is mutathatnak bennünket. A regenerálásához ugyanakkor célzott hatóanyagokra van szükség – épp úgy, mint az arcbőr esetén.

nő leheti a kezeit
Nemcsak az arcbőrünk, hanem kézfejünk bőre igényli télen az extra törődést. Fotó: Getty Images

A kíméletes kéztisztítás és a hidratálás a kulcs

A világjárvány óta szokásunkká vált a gyakoribb és intenzívebb kézmosás, valamint a kézfertőtlenítők sokszor indokolatlan használata. Mivel ezek extrém módon igénybe veszik bőrünket, érdemes csak akkor használni őket, ha valóban szükségünk van rá. Ezért otthoni körülmények között válasszunk bőrbarát pH-értékű kézmosókat, amelyek olajokat is tartalmaznak, ezáltal kíméletesen, szárító hatás nélkül tisztítanak.

A szakértő szerint fontos lépés az is, hogy találjunk egy jó hidratálókrémet, amelyet egyébként egész évben érdemes használni, de a téli időszakban mindenképp javasolt napi szinten többször is. A legjobb, ha a gyorsan felszívódó termékek mellett tesszük le a voksunkat, amelyek nem hagynak ragacsos érzetet maguk után, és amelyek ápoló hatása egy-egy kézmosás után is érezhető. Praktikus közvetlenül a kézmosó mellé helyezni a krémet.

Mi legyen a kézrémben?

Dr. Asztalos Gabriella szerint fontos, hogy a krém tartalmazzon hialuronsavat, amely a bőrben is megtalálható, úgynevezett természetes hidratáló elem. A saját súlyának akár ezerszeresét is képes megkötni vízből, ennek hatására a bőr rugalmasabbá, puhább tapintásúvá válik tőle. A hialuronsav mellett ureát és argánolajat is érdemes keresni a termékekben, hiszen az előbbi a vízmegkötésért és a bőrszárazság enyhítéséért felel, az utóbbi pedig egy ápoló zsírsavakat tartalmazó összetevő. Egyes kézkrémek pedig már C-vitamint is tartalmaznak, amely képes halványítani a pigmentfoltokat, illetve erősíteni a kollagéntermelést és fokozni a bőr rugalmasságát, feszességét.

Ezért fontos, hogy kesztyűt viseljünk télen
A téli hidegben leggyakrabban a kezünk hűl ki, ami amellett, hogy fokozott terhet ró a teljes immunrendszerre, olyan fájdalmas bőrtüneteket okozhat, amelyek a hétköznapi tevékenységeinket is megnehezíthetik.

Az éjszakai ápolásról se feledkezzünk meg

Az esti bőrápolási rutinunk mintegy lezárásaként krémezzük be bőségesen a kezeinket és a csuklóinkat. Ilyenkor használjunk zsírosabb krémeket, illetve maszkokat. A krémek hatásának növelése érdekében akár puha pamutkesztyűt is húzhatunk alváshoz, ennek segítségével ugyanis még jobban felszívódnak a hatóanyagok.

Télen fokozott figyelmet igényel a kéz bőre

A hideg, szeles időben különösen fontos, hogy extra figyelmet fordítsunk a kezeinkre. Ha kint tartózkodunk, viseljünk kesztyűt, még akkor is, ha csak rövidebb időre megyünk a szabadba. Kerüljük a forró vizes kézmosást, és mindig alaposan töröljük szárazra a bőrt. Mosogatáshoz, takarításhoz pedig használjunk gumikesztyűt.

A szakértő arra is felhívta a figyelmet, hogy a kezeinket és a bőrünket nemcsak kívülről, hanem belülről is ápolni kell, ezért a téli időszakban is fogyasszunk sok folyadékot, víz vagy tea formájában. A megfelelő hidratáltság ugyanis sokat segíthet a bőr állapotának javításában is.

Forduljunk időben szakemberhez, ha nagy a baj!

Asztalos Gabriella hangsúlyozta továbbá, hogy minden bőrtípus más, és a legjobb megoldás a személyes körülményektől és a bőr egyedi állapotától is függ. Bőrproblémák vagy súlyos és tartós kézszárazság esetén mindenképpen konzultáljunk bőrgyógyásszal, aki a legmegfelelőbb kezelést tudja ajánlani.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az általában közepesen vagy erősen felhős égkép mellett hosszabb-rövidebb napos időszakokra is számíthatunk. A Dunántúl északnyugati részein azonban naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már valamivel nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.