Bár elvileg megvédenek a káros napsugárzástól, a napkrémek blokkolják a bőr természetes UV-sugarak elleni védekezőképességét is - állítják amerikai kutatók.
A Brown Egyetem tudósai felfedezték, hogy a bőrünk bizonyos érzékelőket, fényreceptorokat tartalmaz, amelyek egyébként a szem retinájában is megtalálhatóak. Ezek a receptorok napsugárzás hatására, kalcium segítségével azonnal melanin kibocsátást kezdeményeznek, ami a szervezet saját napvédő anyaga. A melanin olyan pigment, ami elnyeli a káros ultraibolya sugarakat és sötétítve a bőr színét védelmet is biztosít. Ráadásul még azelőtt védelmet nyújt, mielőtt a bőr barnulni kezdene.
A kutatók szerint ezért a fényvédők teljes védelme nem feltétlenül hasznos, mivel egyúttal azoknak a sugaraknak is elzárják az útját, amik a bőrbe hatolva kiváltják a természetes védekező reakciót.
"Eddig nem volt semmilyen bizonyíték arra, hogy ezek a receptorok valóban működnek a bőrben. Ez a kutatás azonban azt mutatja, hogy a bőr azonnal észleli és reagál az UV-sugárzásra" - mondta Elena Oancea, a kutatás vezetője.
A tudósok remélik, ez a megállapítás segíti a gyártókat, hogy jobb fényvédőkészítményeket fejleszthessenek ki. A tanulmány a Current Biology folyóiratban jelent meg.
Animáció: HáziPatika.com