Ennek kapcsán a tájfutás egészségügyi előnyeiről és veszélyeiről kérdezősködtünk a sajtótájékoztatón. A versenyre - melynek Miskolc ad otthont - a tinédzser korú fiataloktól a 95. életévüket betöltött sportolókig több százan érkeznek.
Ez a sportág egyszerre állítja szellemi és testi kihívások elé a részt vevőket.
Lehetőséget nyújt számukra, hogy közelebb kerülhessenek a természethez, levezessék a stresszt - és mindezt nem városi környezetben. A friss levegő és a rendszeres mozgás általánosan jót tesz az egészségnek.
Tájfutáskor a szervezők által elhelyezett bójákat kell az erdőben megkeresni egy kiadott térkép alapján.
Ugyanakkor a tájfutás iránt érdeklődőknek több dologra fel kell készülniük. A nyári hőségben gondot okozhat a kiszáradás - ezért a szervezők futás előtt, közben és után is osztanak vizet.
Bár a tájfutók hosszú ujjú ruhában futnak, a szabadon maradt felületeket is védeniük kell a naptól.
Említésre méltóak a különböző rovarcsípések következményei, gondoljunk csak Monspart Sarolta esetére, aki a kullancsok terjesztette Lyme-kór miatt lett súlyos beteg. Lyme-kór ellen nincs oltás, de a szintén kullancsok által terjesztett agyvelőgyulladás ellen van. A tájfutók számára ez az oltás rendkívül ajánlott.
Szerencsétlen esetben méh- és darázscsípés is érheti őket.
- Erre volt példa is, egy futónak a szájába repült egy méh, és ott csípte meg. Bár az illető képes volt beérni a célba, ott orvosi ellátásra volt szüksége - hangzott el a sajtótájékoztatón.
Ha valaki nem érkezik meg az indulást követő 4 óra múlva, akkor a keresésére indulnak.
A szervezők lehetőséget biztosítottak arra, hogy mozgássérültek is indulhassanak a versenyen a Trail-O világbajnokság keretében. 2007-ben már 39 mozgássérült versenyző (az összes versenyző 12 százaléka) vett részt a Magyar Tájékozódási Futó Szövetség által szervezett versenyeken - olvasható a rendezvény honlapján , melyen további információkat találnak a bajnokságról.
Az sporteseményen résztvevők betegellátását a Nemzeti Sportszövetség Mentőszolgálata (Oxyteam) végzi majd.