Rengeteg szó esik az arc és a bőr ápolásáról, pedig lábunkról is legalább ilyen fontos lenne rendszeresen gondoskodni. Igaz, ősztől tavaszig rendszerint zoknik és cipők rejtik, és inkább csak a napos, szoknyás, szandálos időszakokban terelődik lábunkra a figyelem, a rendszeres ápolással sok kellemetlenség elkerülhető a bőrkeményedéstől a körömgombáig. Ahhoz, hogy szép és egészséges lábaink legyenek, ne alakuljanak ki visszerek rajta, érdemes a kényelmetlen, szűk, magas sarkú cipőket lecserélni, vagy legalább is amikor csak tehetjük, bújjunk ki ezekből és pihentessük lábunkat. Ellenkező esetben óhatatlanul bőrkeményedés alakul ki, rosszabb esetben pedig tyúkszem , vagy kalapácsujj.
Tisztítsuk, krémezzük
Bár lábunk, lábfejünk valóban nincs olyan látható helyen, mint kezünk, ám ne sajnáljuk az ápolást! A napi tisztítás mellett érdemes heti egy-két alkalommal váltott hőmérsékletű lábfürdőt venni, ebbe illóolajokat is csepegtethetünk. A levendula például frissít, a zsurló az izzadásra hajlamos lábakra ajánlott, míg a lestyán természetes dezodor. Vannak már kifejezetten lábáztatásra kifejlesztett masszírozó gépek is, ám házi módszerrel is masszírozhatjuk talpunkat, lábfejünket, ha kavicsokat teszünk a lavórba . Ez rendkívül jót tesz a vérkeringésnek, megelőzheti a visszerek kialakulását és üdítően hat lábunkra.
Bár télen hajlamosak vagyunk elfeledkezni lábainkról, mondván, a csizmában úgyse látja senki, épp a zárt cipők miatt ez a legérzékenyebb időszaka lábunknak. Könnyen kialakulhat lábizzadás, lábszag, vagy akár allergiás reakció. Ezért PH-semleges szappannal vagy tusfürdővel javasolt tisztítani, a fürdősó pedig összehúzza a pólusokat és mélyen tisztít. Fürdés után minden esetben alaposan meg kell törölni lábunkat, különös tekintettel a lábujjak közére - az oda szorult víz a különböző gombás megbetegedések melegágya. Érdemes heti több alkalommal lábkrémmel bekenni, ekkor se felejtsük ki a lábujjakat, a lábujjkörmök környékét!
Egy alapos, esti krémezés után javasolt vastag pamut zoknit húzni a bársonyos bőr érdekében.
Bőrkeményedés: krém és radírozás
Szerencsére a bőrkeményedés ellen már számos készítményt bevethetünk. Fontos a rendszeres és alapos tisztítás és a láb - főként a sarok - bőrének héti többszöri krémezése. Ha pedig már kialakult a kemény bőrréteg, zuhanyzás után alkalmazzunk puhító krémet, majd a felső, elhalt hámréteget radírozzuk le.
A mértékletesség ebben az esetben is fontos: nem szabad ledörzsölni az egész felületet, mert azzal többet ártunk, mint használunk. A durva reszelőket felejtsük el: ezekkel ugyanis, bár elsőre szép eredményt lehet elérni, de hatására még vastagabb és még keményebb bőrréteg fog kialakulni.
Ezt követően érdemes hidratáló krémet használni, amely megnyugtatja a bőrt és simává teszi. Bőrradírozás után is jót tesz egy lábfürdő talpmasszírozással egybekötve.